Freud'un devrimi, içerikleriyle, ama aynı zamanda ahlaksal anlayışıyla Schopenhauer'in-kine ne kadar da yakındır! Nasıl Schopenhauer'in irade öğretisi akla ve tine iman eden bütün o felsefe akımlarına ters gelmişse, Freud'un da insanın ruhsal dünyasında bilinçdışının, yani 'O'nun oynadığı o muazzam rolü keşfetmesi, bilinçlilik durumu ile ruhsal yaşamı aynı şey olarak gören klasik psikolojiye ters gelmiştir, gelecektir...
Thomas Mann

İnsanlar arası anlaşabilme sanatı, daha üst düzeyde bir insancıllığa ulaşmamıza yardım edebilecek olan ve uluslar arasında da gitgide daha zorunlu hale gelen insan ilişkilerini ilgilendiren bu sanat, Freud'un kişilik öğretisinden gördüğü desteği çağın hiçbir tinsel yönteminden görmemiştir.
Stefan Zweig

Freud, eski filozof dürtüleri ve yeni vicdan rahatsızlığı olan bir filozoftu. Faraziyelere kendini fazlasıyla kaptırdığından, tek tek vakalara sımsıkı sarılmıştı. Kendine uyguladığı katı disiplin,tıpkı Nietzche'nin müziğe karşı kendi kendine getirdiği bir cezaydı, ama aynı zamanda azalmış bir güvenin de belirtisiydi.
Ludwig Marcuse
Stok Kodu
9789757414070
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
188
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1992
Çeviren
Veysel Atayman, Turgay Kurultay
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat