Adar Zye SÖZCÜKLER DANSI, Lütfi Kalelinin yıllar süren, çok özgün ve aşkın çalışmasının ürünü olan bir denemedir. Tüm sözcükleri alfabenin tek bir harfiyle başlayan tümcelerle oluşan nefesler, güzellemeler, taşlamalar ve aforizmaları içeren bu deneme benzersiz bir çalışmadır.
Her harf için bir bölüm ayrılmış ve olabildiğince tekrardan kaçınarak, Türkçenin zenginliğini sergileyen bir dil ustalağı içinde özgün tümcelerle çarpıcı düşünceler ortaya konmuştur. Lütfi Kalelinin taşlama ve güzellemelerinden kimler nasibini almamıştır ki? Tadına varmanız için birkaç örnek sunalım:

Banabanancı Başbakanlarla, Bakanlarla birleşen batakçı bankerlerle bankacılar, beşikteki bebekleri bile borçlandırdılar

Sömürüye sapmayan, sefilleri soymayan, soya sopa sövmeyen saygın siyasetçilere sonsuz saygılarımı samimiyetle sunarken; sessiz sedasız, sinsice sanayi sektörünü satıp savarak servet sahiplenen sömürü sevdalısı sapkın siyasetçilere söyleyeceklerimi söylerim LÜTFİ KALELİ, 1939 Malatya doğumludur. 1962 yılından beri araştırmacı gazeteci ve edebiyatçıdır. Kaleli, Türkiye Yazarlar Sendikasının ilk üyelerinden ve yöneticilerinden biridir. TYS Onur Plaketi ile ödüllendirimiştir. Kaleli, Edebiyatçılar Derneği üyesidir ve Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin kurucularındandır. PEN Yazarlar Derneği üyesidir. Anadolu Aleviliği üzerine araştırmalar yapan Kaleli, Alevi-Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfının da kurucusudur ve bir dönem genel başkanlığını da yapmıştır.

1994 yılında Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü ile onurlandırılmıştır. Hatırlanacağı gibi, 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamında, Madımak Otelinde aynı odayı paylaştıkları yazar Aziz Nesinle beraber ölümün eşiğinden dönmüştür.
Stok Kodu
1000075100139
Boyut
150-230
Sayfa Sayısı
200
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat