Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve ardından dünya komünist partilerinde yaşanan kriz, Marksistler için önemli teorik sorular ortaya çıkardı. Başarılı gider gözüken "sosyalist kuruculuk" sonunda neden başarısız oldu? Yalnışlık, "Leninci parti"de mi, Marksizmin sosyalizm üzerine olan fikirlerinde mi, yoksa bu fikirlerin uygulanış biçiminde miydi? Çözüm üretilemeyen sorunlar, sosyalizmin henüz zamanı gelmemiş bir düşünce olması ya da geri bir ülkede uygulanmaya çalışılması anlamında, asıl olarak nesnel miydi, yoksa komünist topluma geçiş sürecini anlayıştaki teorik yetersizlikten kaynaklanarak, asıl olarak öznel miydi?

Sovyetler Birliği'nde sosyalizmin çözülüşünün nedenlerini anlamak, kendi ülkemizde nasıl bir sosyalizm amaçladığımızı ve iktidarda hangi adımları atacağımızı ortaya koyabilmek için de zorunludur. Bu da çok önemlidir, çünkü yaşanan büyük yenilgiden sonra, genel geçer tekerlemelerle kendimize karşı da, işçi sınıfına karşı da inandırıcı olamayacağımız açıktır.

Çiçeklere sahip olmayı değil çiçek olmayı düşleyenlerin bilimsel sosyalizm tartışmalarında yeni bir soluk "olması" dileğiyle!
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753350273
Boyut
155-230
Sayfa Sayısı
434
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat