SERÇEŞME YAZILARI, Hünkâr Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Sayın Veliyettin Ulusoyun Serçeşme dergisinde yayınlanan yazıları, çeşitli etkinliklerde yaptığı konuşmalar ve benim kendisiyle çeşitli vesilelerle yaptığım söyleşilerden oluşmaktadır.

Serçeşme Dergisinde gerek yazıları ve gerekse yaptığımız söyleşilerde Onun sözleri ve yazıları Alevi toplumunun günümüz sorunlarına çarpıcı açıklamalar getirmiş, geniş kesimlerin ilgisini odaklaş¬tırmıştır.

Özellikle 2007 yılında AKP hükümetinin birinci Alevi Açılımı üzerine yaptığı değerlendirme ve Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması talebi üzerine aldığı net tavır, Alevi-Bektaşi toplumunun son yıllarda yaşadığı önemli ilerlemeyi gözler önüne sermiştir.

Alevi-Bektaşilerin, Zorunlu din derslerinin kaldırılması, Cemevlerinin ibadet yeri olarak yasal statüye kavuşturulması, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Devletin, Alevi Köylerine cami yaparak asimilasyoncu politikalarından vazgeçmesi, ve Madımak Otelinin Müzeye dönüştürülmesi taleplerine Postnişin Veliyettin Ulusoyun bugüne kadar izlediği bu kararlı tutum çok önemlidir.

Günümüzde Alevi-Bektaşi toplumunun önemli bir başka sorunu da parçalanmışlıktır. Anadolu Alevi-Bektaşiliğinde Çelebi, Dedegân ve Babagân olmak üzere üç kol vardır. Çelebi ve Dedegân kolu yol ve sürek açısından birbirine yakındır. Babagân kolu ise sürek farklılığı gösterir. Bu farklılıklar geçmişten mirastır. Nedeni Osmanlının parçala, böl, yönet taktiğidir. Sayın Veliyettin Ulusoyun bu konudaki toparlayıcı ve birleştirici görüşleri, çözüm önerileri ve tutumu da Alevi-Bektaşiler için çok önemlidir.

Alevi toplumu yol, erkân konusunda da sıkıntılar yaşıyorlar. Yetişkin, çağın bilgisiyle donanmış dede ihtiyacı önemli bir sorun olarak toplumun ve dergâhın önünde duruyor. Demokratik kitle örgütleri bu konularda neler yapmalı? Dergâh hangi çözümleri düşünüyor? Bu kitapta bunların yanıtlarını birinci ağızdan okuyacaksınız.

Sayın Veliyettin Ulusoyun Serçeşme dergisinde yayınlanan görüşlerini okuyucuya bir arada sunmanın faydalı olacağını düşünerek bu derlemeyi yayınladık.
Stok Kodu
9789753350538
Boyut
130-190
Sayfa Sayısı
206
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat