Adam Öldürme Suçları

%20
Adam Öldürme Suçları,Ahmet Zeki Polat
Adam öldürme suçları, öteden beri ceza hukukunun en çetin konularının başında gelmiştir. Bu suçların ülkemizde sıkça işlenmesine karşın, bu alanda başvuru niteliğinde bir eserin yayınlanmamış olması, beni böylesine zorlu bir konu üzerinde çalışmaya itmiştir.
Çalışmamız iki kısımdan oluşmuştur.
Birinci kısımda, kitapta analizi yapılan suçlarla ilgili teorik esaslar açıklanmış, diğer yandan sayıları binleri aşan Yargıtay kararları sisteme sokularak, kararların teorik yaklaşımları doğrulayıcı ve bozucu yönleri gösterilmiş, bu suretle içtihatların öğreti ile bağdaştırılmasına gayret sarf edilmiştir.
Kitamızın ikinci kısmı Yargıtay kararlarına hasredilmiştir. Ben bir ceza hukuku uygulayıcısı olarak Yargıtay kararlarını, "Türk milli hukukunun temel taşları, yapı unsurları" olarak algılıyorum. Bu nedenledir ki, içtihatı yansıtan Yargıtay Dergisi'ni yayınlandığı günden itibaren inceledim. Bununla da yetinmeyip, Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Birinci Ceza Dairesinin 1994-1997 yılları karar kartonlarını tek tek inceleyerek, Yüksek Mahkememizin adam öldürme suçları ile ilgili bugünkü görüş ve uygulamalarını en geniş biçimde yansıtmaya çalıştım. Bana bu olanağı veren Yargıtan Başkanımız sayın Mehmet Uygun ile Birinci Ceza Dairesi Başkanı sayın Türkan Güven'e teşekkür ve şükran borçluyum.
(Sunuş'tan)
Stok Kodu
9789753161565
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
706
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat