Or’da Kimse Var Mı? Kitap 2 - Nuke TürkiyeOr'da Kimse Var Mı? - Kitap 2

%26
'Nuke' Türkiye!,Alev Alatlı

“Or'da Kimse Var mı?“ dörtlüsü azgın iştahların beslediği cehaleti şehvetle bağrına basan Türkiye toplumunun kıydığı bir aydının, Günay Rodoplu'nun öyküsü.
Dörtlünün birinci kitapta, “Viva la Muerte!“, hızla yabancılaşan Türkiye toplumunda bir haymatlos gibi yaşamak zorunda kalan Rodoplu'nun, ezilmesini, pasifize edilmesini anlatır.
“Bu toplumla 'biliyor' olmak mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. Çünkü, bilgi borçlandırır, 'anlamak' zorunda bırakır. Cahil, acıma duygusu uyandırır. Yıkıcılığı bağışlanır. Bu, onların lüksüdür. Oysa aydın, bilgilenmek gibi bir suçtan müebbeden mahkum edilmiştir. Bastığı yerde ot bitmeyen cahili vicdanının demir parmakları arasından seyreder.“ diyen Alev Alatlı, ikinci kitap, 'Nuke' Türkiye!“de cehaletin sadece bizim toplumumuza özgü olmadığını
anlatıyor.
“Türk aydını, iki cephede savaşır. Sadece kendi toplumunun hoyratlığı ile değil. Batı'nın hemen her zaman şiddetle sonuçlanan kendini beğenmişliği ile de uğraşmak zorundadır. Bu bakımdan, sadece Türkiye'de değil, Batı'da haymatlostur! Dünya üzerindek iktidarını koruma gayreti içindeki Batı, cahilliyeyi öyle bir hamiyetle dayatır ki, elvermemek, katledilmek demektir.

Stok Kodu
9789753169592
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
437
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat