kseköğretim kurumlarındaöğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman,çevirici ve eğitimöğretim planlamacısıkadrolarına açıktan veyaöğretim elemanıdışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e girmeşartıgetirildi. Bu kadrolar için 100üzerinden en az 70 puan almak gerekiyor.

ALES Soru BankasıkitabıSözel ve Sayısal olmaküzere iki kısımdan oluşmaktadır. Sözel Bölüm: Bu bölümde sözcükler veya cümleler arasındaki ilişkileri görebilme, sözel problemleriçözebilme, kavrama veöğelerine ayırabilme ve buöğeler arasındaki mantıksal ilişkileri bulma gibi becerilerölçülecektir. Bu bölümde Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Politika, Ekonomi, Sanat, Edebiyat,Çevre, Turizm, Sağlık gibi güncel olaylardan oluşan sorularıiçermektedir.

Sayısal Bölüm: Bu bölümde akıl yürütme yeteneğini amaçlayan temel matematik kavramlarıve bunlar arasındaki ilişkileri anlamak, sayısal problemleriçözümleyebilmek gibi davranışlarölçülecektir. Bu bölümdeki soru türleri aritmetik, cebir, geometriden branşıne olursa olsun lisans mezunlarının bilmesi beklenen konulardan seçilmiştir. Bu nedenle uzman bir kadroyla titiz birçalışma sonucu hazırlanan kaynak niteliğindeki bu kitap, adayların unutmuşolduklarıkonulan hatırlatmak açısındançok sayıdaözgün sorularıkapsamaktadır.

ALES Soru Bankasıkitabının hazırlanmasında büyüközen gösterilmesine karşın, teknik ve diğer nedenlerden kaynaklanan hatalar için, saygıdeğer okuyuculardan gelecekçok değerli eleştiri ve katkıların bundan sonraki baskılarda kitabın daha mükemmel olmasına olanak sağlayacağıinancındayım.

Kitabın dizgi ve mizanpajınıyapan Cihan Dimen ve Seyfettin Genc'e en içten teşekkürlerimi sunarım. Kitabın basım ve yayınınıgerçekleştiren Alfa Yayınevi'nin yöneticilerine teşekkür ederim. Tüm ALES adaylarına başarılar diler ve sevgilerimi sunarım.

Stok Kodu
9789752979765
Boyut
195-275
Sayfa Sayısı
319
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat