Alexander Van Milligen, 19. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'daki kültürel etkinlikleriyle hem Avrupalı köklerini imparatorluk başkentinin uygarlık katmanları arasında arayan, hem de modernleşme çağında geçirdiği sarsıcı dönüşümlerle geleneksel özünden hızla uzaklaşan Osmanlı hayat tarzına tutkuyla bağlanmış Batılı aydın tipinin çarpıcı bir portresini sunmuştur.
İstanbul, Millingen için hayatını adadığı büyük keşfin sırlarını saklayan bir eski zaman müzesidir. 19. yüzyıl sonlarında Roma, Bizans ve Klasik Osmanlı kültürlerini birarada sergileyebilen bu ayrıcalıklı şehir, aynı zamanda Millingen'e araştırmalarına destek çıkan toplumsal bir çevrenin olanaklarını da sunmuştur.
Constantinople, 1906'da Londra'da basılmıştır. Diğer araştırmalarına oranla popüler niteliği ilk anda ön plana çıkan bu çalışma, bir bakıma resimli İstanbul kitapları geleneğinin başarılı bir örneğidir. Öncelikle bir yazar ile bir ressamı, dünya kültür tarihine damgasını vurmuş bir şehrin gündelik hayatı içinde buluşturmayı amaçlamaktadır. Kitap; Millingen'in metni ile Warwick Goble'ın suluboya resimlerinden oluşan bir İstanbul panoramasını oluşturur.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789756363089
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
194
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-10
Çeviren
Aykut Gürçağlar,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat