Çağdaşımız Victor Hugo Bir Dahinin PortresiBir Dahinin Portresi

%2
Çağdaşımız Victor Hugo,Server Tanilli
Victor Hugo'yu, kısaca nasıl tanıtmalı ?
Fransız edebiyatı kadar evrensel edebiyatın da önde gelen temsilcilerinden biri olan Hugo, her şeyden önce ve kelimenin de en soylu anlamıyla , bir “halk yazarı “ oldu. Yaşamı ve sanatı , XIX. Yüzyıl Fransa'sındaki büyük alt üst oluşların darbeleriyle yoğruldu. Bir edebi okulun , Romantizmin yürüyüşünde devrim yaptı ve ilerici ve demokrat kimliğiyle eserler verdi. Şiir, roman, tiyatro başta olmak üzere, edebiyatın hemen her türünde dehasını ortaya koydu. Onların içinde sadece birini, Sefiller'i hatırlatmak yetmezmi?
Okumadan edemeyeceğimiz bir yazıdır Hugo!
Geçmişten geleceğe doğru bir akışın içinde , kötüye karşı iyinin, haksıza karşı haklının, ezene karşı ezilenin, karanlığa karşı aydınlığın yanında yer aldı. “Daha insanca bir dünya“nın kurulabileceğine inanıyordu. Özellikle aydınlar bunda görev almalıydılar. Kötümser değil iyimserdi de.
Buradan kalkarak , çağının büyük sorunlarının çözümü için de kavga verdi: “Davaya bağlı“ bir aydın olarak, ölüm cezasına karşı çıktı; hükümet darbelerinin önünde dikildi; parasız, zorunlu ve laik eğitimi , çocuk ve kadın haklarını , barışı, eşitliği ve kardeşliği savundu. Bunlar, günümüzün de sorunları olduğundan, Hugo, aynı zamanda güncel.Özetle yaşamı, eserleri ve eylemi, derslerle dolu Hugo'nun.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944148320
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
294
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat