Büyük İskender Efsanenin KaderiEfsanenin Kaderi

%20
Büyük İskender,Claude Mossé
Tarihte hayalleri, Büyük İskender kadar coşturan pek az kişi vardır. Makedon fatihi, on yılı aşkın bir süre içinde Darius'un geniş Pers İmparatorluğu'nu ele geçirdi ve ordusunu Hindistan'ın bilinmeyen kıyılarına kadar götürdü.
İskender gerçekten dünyayı değiştirebilmiş miydi?
Ölümünün hemen arkasından efsanevi imparatorluğu, generallerinin hırsları yüzünden yıkılacak, kısa saltanatından geriye Akdeniz'in doğu havzasında bir huzursuzluk kalacaktı. Ama yaşanan tüm karmaşa kendi iç dinamikleri -Helen monarşisi ve İskenderiye'de ortaya çıkan yeni dinsel düşünceler- sayesinde kültürel bir gelişime yol açacaktı.
Büyük İskender... Zeus'un ünlü vârisi ya da mutlak kral, XIV. Louis'nin ideali, Araplann ve Yahudilerin filozof kralı; kimi zaman göklere çıkarıldı, kimi zaman şeytana eş tutuldu.
Claude Mosse, kişinin gerçek kimliği üzerine kurulan boş söylemlerden uzak durarak Büyük İskender imgesinin gelişimine yeni bir katkıda bulunuyor ve bu gerçeküstü kahramanın birbirine zıt efsanesini Büyük iskender kitabıyla bizlere yeniden anlatıyor. On dilde çevirisi yapılan Büyük iskender, bu konunun uzmanları tarafından önemli eserler arasında tutulmaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789752105263
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Nuriye Yiğitler,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat