Günümüzde yazmayı sürdüren hikayecilerimizden seçilmiş ürünlerin yer aldığı bu kitapla bir bütün tamamlanmış oluyor. Başka deyişle, hikayeciliğimizin yüz yılı, her hikayenin ötekine eklendiği, birinin bittiği yerde ötekinin başladığı ve hayatımızla insanımızın her hikayede değişik bakış açısıyla yansıtıldığı bir mozaikin bütünlüğünü taşıyor.
Yalnız, bu üçüncü kitapta ötekilere oranla zorlandığımı belirtmeliyim. Bir seçki hazırlıyorsanız eğer, önünde sonunda belli bir sayfayla sınırlısınız. Bu sınır sizi, istemeseniz de kimi yazarlardan vazgeçmeye zorlar. Ya da bu kitapta olduğu gibi seçtiğiniz yazardan, içiniz yana yana, ancak bir hikaye alabilirsiniz. Seçkilerin dayattığı bir olgudur bu. Bu nedenle de her seçki bir bakıma eksiktir.
Ama okur olarak bunu biliyor, bu gerçeği kabulleniyorsanız eğer, seçkileri bir yol gösterici, size bir güzelliğin kapılarını açan, yalnızca açan bir anahtar sayıyor, onların yeni bir dünyaya ilk adımı olduğunu düşünüyorsunuz demektir.
Cumhuriyet'in 75. yılının kutlandığı şu günlerde, hem Cumhuriyet'i hazırlayan, hem de Cumhuriyet döneminde yeşeren kültürün örnekleri bu hikayeler.
(Arka Kapak)
Bu kitap aşağıdaki yazarların ilgili eserlerinden oluşmaktadır:
Vüs'at O. Bener, Zeyyat Selimoğlu, Oktay Akbal, Nezihe Meriç, Muzaffer Buyrukçu, Leyla Erbil, Tarık Dursun K., Orhan Duru, Tahsin Yücel, Adnan Özyalçıner, Demir Özlü, Erdal Öz, Füruzan, Ferit Edgü, Tomris Uyar, Nazlı Eray, Hulki Aktunç, Selim İleri, Nedim Gürsel.
Stok Kodu
9789754058802
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
175
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat