Melamilik ve BektaşilikToplu Eserleri 2

%20
Melamilik ve Bektaşilik,Cavit Sunur
Melamilik ve Bektaşilik Melamilik ve Bektaşilik adlı bu kitapta Melamiliğin mahiyeti, Usulü, Tevhitler, İttihat Makamları; Bektaşilik ve Felsefesi, Bektaşilik Merasimleri, Bektaşilik Desturu ve Düsturu, Bektaşi Nefesleri örnekler ve açıklama notlarıyla işlenmektedir.

"Tasavvuf yolu ile semboller, insanı Mutlak Vücud'un sırrına ulaştırma yolunda Güzelliği ve Aşkı kullandığından akından ziyade kalbe, sezgisel hisse hitap eder. Kalbe ve kalbi sezgi ve heyecanlara hitap eden aşk ve güzelliğin dildeki hitap şekli ise nesirden ziyade şiirdir. Bundan ötürüdür ki Tasavvuf edebiyatının büyük kısmını şiirler teşkil etmektedir.

İnsanın yaradılışında gaye, Tanrıyı bilip tanımak ve O'na ulaşıp kavuşmaktır. Bu da Tanrının emr ettiği iyilik ve güzellik yollarından gitmekle mümkündür. Başka bir deyişle, Tanrı ahlakı ile ahlaklanmak ve Tanrı sıfatlarıyla sıfatlanmak ve bu suretle de kalbi ilaki nur ile aydınlanmak ile mümkündür. Ruh Tanrı nurundan bir kıvılcımdır.

Bilmek, hakikati anlamaktır; Bulmak, açık ve seçik olarak onu görmektir; Olmak da ikiliksiz birliğe ulaşmaktır.

Tanrıya en yakın Gönüldür. Bu yolun yolcusu olabilmek için de her şeyden önce insanın kendisindeki gurur ve şehveti kırması ve diğer insanları da hoş görmesi lazımdır."
(Arka Kapak) Melamilik ve Bektaşilik, Toplu Eserleri 2, Cavit Sunur, 9789758586134, Anadolu Aydınlanma Vakfı Yayınları
Stok Kodu
9789758586134
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
196
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat