Anlamdan Anlatıma Türkçemiz, Türkçemizi tüm yönleriyle incelemeyi amaçlayan bir çalışmanın ürünüdür. Böyle bir çalışmanın eksiksiz olacağı düşünülemez. Türkçe, engin bir deniz!
Anlamdan Anlatıma Türkçemiz, sesten paragrafa değin bütün dil birimlerini bağlam içinde değerlendirme biçiminde özetleyebileceimiz dilbilimdeki yeni yaklaşımları gözeten bir çalışmadır.
Yardımlarda, değerlendirmelerde tanıklığına başvurulan ozan ve yazarlarımız, yapıtlarıyla birlikte, Tanıklar bölümünde gösterildi.
Kavramlara kolayca ulaşmak isteyen okuyucularımız için, kitabın sonuda ayrıntılı bir Kavram Dizini oluşturuldu.
Türkçemizin dile gelmez güzelliğini, bu çalışmanın her adımında yeniden ve coşkuyla yaşadım. Bunda, kuşkusuz, ozanlarımızın, yazarlarımızın büyük payı var. Başta bana anadil bilincini kazandıran değerli öğretmenim Emin Özdemir olmak üzere, Türkçemize katkıda bulunan ozanlarımıza, yazarlarımıza saygılarımı sunuyorum.
Dillerine, ellerine sağlık!
Yazın-dil emekçisi birçok gönüldeş, öneri ve yüreklendirici ilgileriyle bu çalışmaya katkıda bulundu. Adem Orakçı, Ahmet Can Bilgin, Ahmet Telli, Bekir Yurdakul, Burhan Günel, Ercan Günaydın, Habib Bektaş, Hasan Efe, Hidayet Karakuş, Hüseyin Yurttaş, İbrahim Erdem, İlknur Alpaslan, İrfan Meydan, Kemal Yıldırım, Mehmet Yaşar Bilen, Mete Alpsar, Mustafa Günaydın, Muzaffer Kale, Müberra Başar, Nevzat Çakmak, Öner Yağcı, Savaş Ünlü, Sevgi Özel, Ünsal Apak, Ünsal Dinçer, Veysel Çolak, Veysel Gültaş, Yılmaz Yeşildağ ve Yusuf Alper'e borçluluk duyuyorum. İzmir-Üniversiteliler Ofset çok çilemi çekti. Sevgili oğlum Utku Can çalışmamın yazıya geçirilmesinde ve düzenlenmesinde büyük çaba gösterdi.
Sağ olsunlar!
Türkçeseverlere selam olsun!
Muhittin Bilgin-
(Önsözden)
Stok Kodu
9789756376782
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
678
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat