Regâyibü'l MenâkıbSadreddin Konevi'nin Menkıbeleri

%18
Regâyibü´l Menâkıb,Şeyh Musa Es-sadrî
Regâyibü'l Menâkıb Menâkıb-nâmeler, eski devirlerde, insanlara güzel örnekler sunmak, ancak bu örnekleri olaylar içinde ve gerçek şahıslarla anlatan eserlerdir. Regâyibü'l-Menâkıb da bu türden eserlerdendir. Tasavvuf ehlince Şeyh-i Kebîr lakabıyla tanınan Sadreddîn-i Konevî'nin menkıbelerinin bir bölümünün derlendiği bu eser, Musa es-Sadrî'nin tasnifidir.
Bu çalışmada, eserin Ali Emirî nüshası esas alınmıştır. İnceleme, transkripsiyonlu metin, günümüz Türkçesine çeviri, sözlük ve indeks bölümlerinden oluşan çalışmanın ilk bölümünde önce genel olarak menâkıb-nâme, menkıbe, velî v.s. gibi terimler üzerinde durulmuştur. Sonra bu menâkıb-nâmeler arasında Regâyibü'l-Menâkıb'ın yeri ele alınmıştır. Daha sonra ise eserin dil özellikleri ana hatlarıyla gösterilmiştir.
Metin ve çeviri bölümlerinde eserimizin aslî şekli ve parçanın çağdaş Türkiye Türkçesi'ne aktarılması gerçekleştirilmiştir. Çeviride sadece Türkçe ibareler değil, Arapça ve Farsça alıntılar da günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Regâyibü'l Menâkıb, Sadreddin Konevi'nin Menkıbeleri, Anka Yayınları, Mehmet Emin Agar, 9789756628287, Şeyh Musa Es-sadrî
Stok Kodu
9789756628287
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-8
Çeviren
Mehmet Emin Agar
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat