İslami Yenilenmenin Kökenleri Afgani'den El-Benna'ya Kadar İslam IslahahatçılarıAfgânî'den El-bennâ'ya Kadar İslâm Islahâhatçıları

%18
İslami Yenilenmenin Kökenleri,Tarık Ramazan

Dünyada İslamcılığın yükselişi endişe vermektedir ve çoğu zaman da bu konuda mesafe almak ve incelemek sakıncalıdır. Ama artık şunu kabul etmek gerekir: 20'li yıllardan beri kendi mantığına sahip ve yegane netice olarak Müslüman entegrizmini doğurmamış olan İslam düşüncesinde gerçek bir yenilenme mevcuttur. Bununla beraber bu akıma, Batılı temel değerlerin okuma anahtarına entegre eden liberal İslam indirgeyici prizmasından bakılmaktadır.

Muhammed Abdullah'tan, Reşid Rida'dan, Said Nursi'den ve İbn Badis'den başlayarak; Afgani'den Hasan el- Benna'ya kadar bu gelişmeyi anlamak için başka anahtarlar, başka referanslar vardır. Bu eserin amacı, İslam düşüncesinin büyük ıslahatçılarının kendi yönlerini, mantıklarını, düşüncelerini ve uygulamalarını içten çizmeye çalışmaktır. Bu kitabın gayesi son derece önemlidir: Sorular bu derinliğe bağlı olmasa da, en aktif olan çağdaş düşüncenin biçimlerinden birini daha da marjinalize edecek sağırlar arası bir diyalog olarak kalma riski büyüktür.

Stok Kodu
9789759044107
Boyut
135-210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-12
Çeviren
Ayşe Meral
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat