“Shahak, olağanüstü kavrayışı ve derin bilgisi ile seçkin bir uzmandır. Bu kitabı, hem bilgilendirici hem de çözümleyici ve konunun anlaşılması açısından çok değerli bir çalışma.”
Noam Chomsky

“Bu; Yahûdîlerin o kutsadıkları geçmiş dinî gelenekleri ve kahramanlarının iğrenç yönleri ile yüzleşme çağrısı yapan güçlü bir kitap... Israel Shahak’ın heyecan dolu meydan okuyuşu, aslında, İsrail’in bugünkü siyaseti ile de yakından ilgili.”
The Toronto Star

“Bu olağanüstü bir kitap. Onun kısalığı, olsa olsa gücüne güç katıyor. Sadece Yahûdîler arasında değil, aynı zamanda, gerek Yahûdîlik tarihi ve gerekse modern dönem İsrail devleti hakkında daha geniş bir fikir edinmek isteyen Hristiyan âlemi için de okunmaya değer.”
Ted Schmidt, Catholic New Times

“Israel Shahak, genellikle İsraillilerin duymaktan hoşlanmayacakları doğruları söyleme konusundaki ilkeli ısrarı sebebiyle ülkede tanınmıştır. Bu kitabı da, şu çok önemli teoriyi gündeme getiriyor... Yahûdî fanatizminin tarihi mirası (ve özellikle de Yahûdî olmayan insanlar karşısındaki tutumuna ilişkin olanı), laik ve aydın bir Yahûdî medeniyetinin gelişimini tökezletecek bir engeldir.”
Benyamin Beit-Hallahmi, Haaretz

“Hem İsrail ve hem de diasporadaki Yahûdîlerin karşı karşıya oldukları gerçek imtihan, Yahûdi tarihini de içine alan bir öz eleştiridir. Daha rahatsız edici olan ise, Shahak’ın Yahûdîlik dininin klasik ve Talmudcu formlarıyla birlikte zihinleri ve kalpleri zehirlemekte olduğu yönündeki ısrarıdır. Bir Yahûdî tarafından İsrail’e yönelik bu saldırının, dünya çapında Yahûdîleri korkutacağı muhakkak.”
American Library Association Booklist


“Shahak’ın son kitabını tavsiye ederim... Kitapta Shahak, tüm bir Ortodoksluk tarihini titiz ve bir o kadar da güzel biçimde eleştiriye tabi tutmuştur.”
Christopher Hitchens, The Nation


“Shahak, iyi bir uzman ve İsrail’in önde gelen insan hakları savunucusudur... Bu çalışması da, Yahûdî dini ve tarihini anlamaya yönelik korkusuz bir girişim.”
Ian Gilmour, London Review of Books


“Shahak’ın Yahûdî tarihine bu kuşbakışı yaklaşımı, hem çok bilgilendirici hem de okunmaya değer... Yahûdî dininin, özellikle Yahûdî olmayanlar karşısındaki tutumun masaya yatırıldığı tartışmanın asıl çerçevesi, dikkatli bir şekilde ortaya konmuş. Bu öz, korkuları yok eden ve tabuları yıkan bir dinamit gibi.”
Middle East International

“Gerici güçlere desteğini kesecek şekilde Yahûdî toplumunu değiştirmeyi isteyen herkes, mutlak surette bu kitabı okumalı.”
Raphael Salkie, Yahudi Sosyalist

“Azimli çalışması ve bize böylesine önemli bir eser kazandırması sebebiyle Dr. Shahak’a minnettar olmalıyız. Onun mesajı, ABD-İsrail ilişkilerinin kalbine işliyor. Bu kitabı sadece Yahûdîler değil, tüm Hristiyan âlemi de okumalı.”
Grace Halsell, Middle East Policy

“Shahak’ın kitabı, Orta Doğu ile ilgilenen bizler için hayatî önem taşıyan çok az eserden biridir.”
Henry Fischer, The Link

Israel Shahak, bu çok değerli ve bir o kadar da etkili çalışmasında, seküler İsrail devletinin görünenin aksine, aslında dinci Ortodoks anlayış tarafından nasıl şekillendirilmiş olduğunu tüm boyutları ile ortaya koyan kışkırtıcı bir işe girişmiş. Gerek Talmud’un ve gerekse hahamların, diğer insanlarca fazla bilinmeyen görüşlerine yaptığı vurgular, çok geç olmadan Yahûdî şövenizmi ve dinci fanatizminin artık fark edilmesi gereğini ortaya koyuyor.
Shahak, 1945 yılında Filistin’e göç etmiştir. Kendisi, emekli bir organik kimya profesörüdür. Ancak onu asıl ön plana çıkaran yönü, ömrünü insan hakları mücadelesine adamış olmasıdır. İsrail’de yıllarca, başta Filistinliler olmak üzere, tüm kesimlere yönelik insan hakları ihlâllerini durdurmak için çabalamıştır.


“Shahak, insanlığa yapmış olduğu büyük hizmetten dolayı, onurlandırılması gereken çok cesur bir insandır... Kendisi, çağdaş Orta Doğu’nun en seçkin insanlarından biridir.”
Edward Said
Stok Kodu
9799756628323
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-07
Çeviren
Ahmet Emin Dağ
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat