İfade özgürlüğü bir insan hakkı mıdır, yoksa yönetime karşı bir özgürlük mü? İfade özgürlüğü sınırsız mıdır? Simgesel ve ifadeci davranışları sınırlandırmak ifade özgürlüğü sınırlaması mıdır? Yönetimin sınırlandırma çabaları insan haklarını, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eder mi? İnançları ifade etme özgürlüğü ile savunma özgürlüğü aynı şey midir? İfade özgürlüğü düzenlemelerinde ve ihlal yorumlarında 'taraflar üstü' bir konum var mıdır? İnsan hakları ve ifade özgürlüğünü koruyucu düzenlemeler ile yönetimin tüm idari karar, uygulama ve tasarruflarındaki niyetliliği arasında bir 'denge' kurulabilir mi? Ravls'cı Habermas'cı, Nozick'ci ve başka teoriler bu dengeyi kurabiliyorlar mı? vb.
Bu kışkırtıcı kitapta Larry Alexander ifade özgürlüğünün bir insan hakkı olduğu iddiasına bilimsel anlamda kuşkucu bir değer atfeder. O, bir ifade özgürlüğü hakkını öne sürülebildiği çeşitli bağlamlarda ve somut davalar özelinde sorgular ve böyle bir hakkın bu bağlamların hiçbirinde desteklenemeyeceği sonucuna varır. O yasal bir ifade özgürlüğü korumasının, tarihsel ve kültürel koşullarla değişiklik gösterecek bir koruma biçimi olmasına ve bir insan hakkı konusu olmamasına rağmen geçerli ve haklı kılınabilir olduğunu iddia eder.
Açık ve anlaşılır bir üslupla yazılmış bu kitap siyaset felsefesi, hukuk, gazetecilik, siyaset bilimi ve insan hakları öğrenci ve profesyonellerine çekici gelecektir.
Larry Alexander San Diego Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne, hukuk profesörüdür. İçtihatlar, anayasa hukuku ve ceza hukuku alanlarında yazmakta ve dersler vermektedir.
Stok Kodu
9789759804756
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
278
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Çeviren
Hüsamettin Çetinkaya, A. Çakıroğlu
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat