ÖznellikFreud'dan Haraway'e Kendilik Kuramları

%20
Öznellik,Nick Mansfield
Ben kimim? Çağdaş kültür kuramları açısından hiçbir başlık öznellik başlığından daha belirleyici ve anlamlı değildir, o açıdan Nick Mansfield uzun zamandır eksikliği duyulan bir şeyi gerçekleştirmiş oldu, hem de anlaşılır, keskin bir girişle.
- Simon During, Melbourne Üniversitesi-
Rahatça, tutku ve keyifle okunan sayfalar boyunca, Mansfield okuyucuya kendiliğin karmaşık şifresiyle ilgili etkileyici, mükemmel bir öykü sunar. İlgi alanları, düşünceler ve disiplinler arasındaki zarif manevralarıyla Öznellik, tüm öğrencilere tavsiye edilebilecek bir kaynak kitap olmayı fazlasıyla hak ediyor.
- Julian Wolfreys, Florida Üniversitesi-
Kendiliğimize, öznelliğimize yönelik bu ilgi, günümüzde Batı toplumlarında yaşayan bizler için temel referans noktasıdır. Öznellik nasıl bu derece önemli hale geldi ve bir kendilik anlayışına ulaşabileceğimiz farklı yollar nelerdir? Nick Mansfield öznellik nosyonlarımızın geçen yüzyıl boyunca nasıl geliştiğini kapsamlı bir biçimde irdeleyerek, Freud, Foucault, Nietzsche, Lacan, İrigaray, Kristeva, Deleuze ve Guattari gibi anahtar modern ve postmodern kuramcıların çalışmaları temelinde, öznelliğin çağdaş kültürde nasıl cinsiyet, cinsellik, etkinlik, postmodernizm ve teknolojiyle ilgili tartışmaların merkezi haline geldiğini gösteriyor.
Stok Kodu
9789759804732
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
233
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-02
Çeviren
Hüsamettin Çetinkaya, Rahmi Durmaz
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat