Kirli Rejimin Kırılma Noktası

%5
Kirli Rejimin Kırılma Noktası,Nuri Fırat
Kirli Rejimin Kırılma Noktası 9 Kasım 2005'te Şemdinli'de Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nde bir bomba patladı. Patlayan bombayla birlikte o zamana dek görülmemiş ilişkiler ağı ve olaylar ortaya çıktı.

Aslında o bomba Şemdinli'de değil, Türkiye'nin kalbinde patladı. Patlamayla birlikte etrafa saçılanlar, Türkiye'de ilklerdi, o zamana kadar bilinip de konuşulmayan gerçeklerdi.
İlk defa bir general hukuk dışı ilişkileri nedeniyle cesurca tartışıldı. Ordunun Jitem'le olan kirli ilişkileri ilk defa açıkça ortaya konuldu. Asker - Mit - Emniyet - Jitem ilişki ağında dönen kirli siyasi çekişmeler açığa çıktı. Jitem adına Kürdistan'da uygulanan terörizm suçüstü yakalandı. Şemdinli olayından sonra başlayan dava sürecinde ise, siyasette ordunun hala tartışmasız etkin olduğu ve ordunun onay vermediği hiçbir şeyin yapılamayacağı da görüldü.

Bu olayla birlikte açığa çıkan sonuç ise, dünyada örneği ender bulunan bir şekilde Şemdinlililer'in ortaya koyduğu demokratik tepkiydi. Şemdinlililer Türkiye'nin aydınlık geleceği için bütün dünyaya demokrasi dersi verdiler, kimsenin yaklaşmaya bile cesaret edemediği Jitem'i suçüstü yakaladılar ve gerçek adalet için demokratik eylemler düzenlediler.

Türkiye'de demokrasinin tesis edilmesi ve toplumsal barışı sağlama mücadelesinde Şemdinlililer'in payı tartışılamaz düzeydedir.
Teşekkürler Şemdinlililer...
(Arka Kapak) Kirli Rejimin Kırılma Noktası, Aram Yayınları, 9789944581707, Nuri Fırat
Stok Kodu
9789944581707
Boyut
135-205
Sayfa Sayısı
142
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat