Yıllar önce, bu kitabın İngilizce tercümesi olan Think Like a Grandmaster'ı
alıp okuduğum zaman, kitabın içeriği beni çok etkilemiş ve oyun gücümü
bence bir gömlek arttırmıştı. İlerleyen yıllarda, birçok kez Türkiye Şampiyonu oldum, Uluslararası Usta (İM) oldum, birçok turnuvada çeşitli başarılar elde ettim.
İnsanın hayatında mihenk taşları vardır ya, işte bu kitapta benim için bir
mihenk taşıydı.
Bu kitapta bir büyükustanm nasıl düşündüğünü, nasıl analiz yaptığını, en iyi hamleyi nasıl bulmaya çalıştığını bütün bunları yaparken de düşüncelerinin nasıl kafasında şekillendiğini ve nelerin onun düşüncelerini etkilediğini öğreniyoruz. Ayrıca Kotov bu kitapta bize, satrançta oyuncunun kendisini geliştirebilmesi için son derece büyük bir önem taşıyan konumsal etkenleri de tüm detayları ile anlatıyor.
Büyükusta Gibi Düşün, 20 yılı aşkın bir süredir, en çok satan satranç
kitaplarından birisidir. Çok az sayıda kitabın satranç literatürü üzerinde
Büyükusta Gibi Düşün kadar etkisi olmuştur.
Hangi seviyede oyuncu olursa olsun, bu kitapta Kotov ona, nasıl
düşüneceğini, ve oynadığından çok daha iyi nasıl oynayabileceğini anlatıyor ve örneklerle gösteriyor.
IMCanArduman
Kotov'un bu önemli eseri çağdaş satranç anlayışını tanımlamakla kalmamış, satrancın geçirdiği evrime şekil veren başyapıtlardan biri haline gelmiştir. Bundan dolayı bu klasiğin dilimize çevrilmemiş olması önemli bir eksiklikti. Umarım Türk satrancına önemli katkı sağlayabilecek bu eserin, gelecekte ülkemizde büyükustalar yetişmesinde de bir payı olur.
FM Can Yurtseven
Şöyle bir düşünün; çözümü, karar vermesi son derece zor, karmaşık bir sorunla karşı karşıyasınız. Önünüzde pek çok olasılık, pek çok tercih ve yol bulunmakta. Ancak bir türlü karar veremiyor ve bu arada çokça zaman da kaybediyorsunuz. Derken, zamanınızın tükendiğini farkediyor ve olabilecek yollardan, yapılabilecek tercihlerden en kötüsünü, sonuçlarını fazlaca gözden geçirmeden, sırf artık karar verebilmek adına yapıveriyorsunuz. "Kotov Sendromu" hayatta hepimizin sıklıkla karşılaşabildiği işte böylesi durumları tanımlıyor ama satranç için...
Murat Kul
Stok Kodu
9786058935402
Boyut
145-215
Sayfa Sayısı
195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-08
Çeviren
Can Arduman / Can Yurtseven
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat