Kitle İletişim Araçları ve Kişilik Haklarının Korunması

%33
Kitle İletişim Araçları ve Kişilik Haklarının Korunması,Cevat Özel
Sadece bizim mevzuatımızda değil, uluslararası sözleşmelerde dahi bir yandan basının özgür olduğu söylenirken diğer yandan bu özgürlüğün hudutsuz olmadığı, bir takım sınırlarının olduğu vurgulanmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bazı kararlarında da bu gerçek gayet veciz bir şekilde vurgulanmaktadır. Bu da tabi karşılanmalıdır. Zira kişilik hakları da korunması gereken üstün haklardan olup basın özgürlüğünün bu haklara tecavüz teşkil etmeyecek şekilde kullanılması şarttır. Yasakoyucular çıkardıkları mevzuatla, yargı makamları ise verdikleri kararlarla adilane bir şekilde bu sınırı çizmelidir.

Yargıtay, medyanın haber verme hakkını kullanırken dikkat etmesi gereken unsurları muhtelif içtihatlarında şu şekilde açıklamıştır: 1. Gerçeklik, 2. Güncellik, 3. Kamu yararı ve toplumsal ilgi, 4. Konu ile ifade arasında düşünsel bağlılık, küçültücü değer yargısında bulunulmaması. Bu unsurları dikkate almayan her haber kişilik haklarına tecavüz teşkil eder.

Bu kitapta ağırlıklı olarak kişilik haklarına tecavüzde bulunulan kişilerin başvurabileceği yasal yollar açıklanmaya çalışılmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755711072
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat