Tarihsel gelişimi, toplumbilimi ve siyaseti, edebiyatı da kapsayacak biçimde, tüm sesleri, renkleri ile görünür kılmaya çalışmış yoğun bir denemedir Anadolu Rönesansı Esas Duruşta.
Erken Cumhuriyet dönemi kültür ve eğitim politikaları üzerine yapılan tartışmalar nicedir gündemimizin en ön sıralarında oturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne dek Doğu ve Batı arasında yaşanan ve yaşanmakta olanları siyaset, eğitim ve edebiyat ekseninde irdeleyen Alper Akçam, döneme ilişkin “eleştirilere yönelttiği eleştirilerini“ çarpıcı bir dille ortaya koyuyor.
Batılılaşma, Kemalizm, İslamiyet, kültür, siyaset, edebiyat ve eğitimde Köy Enstitüleri gibi önemli konulara değinen Anadolu Rönesansı Esas Duruşta; Ahmet Hamdi Tanpınar, Erik Jan Zürcher, Ernst Renan, Etienne Copeaux, Hikmet Tonguç, Niyazi Berkes, Orhan Koçak, Saffet Arıkan, Taha Parla, Yahya Kemal, Yusuf Akçura, Ziya Gökalp gibi pek çok önemli isme ve düşüncelerine de yer veriyor.
Anadolu Rönesansı Esas Duruşta, 1789 Burjuva Devrimi'nin “eşitlik, kardeşlik, hürriyet“ parolasının yerine; bireyin ve toplumun sorgulanamadığı Orta Çağ yaşamını geri getirmeye çalışan emperyal güçleri işaret eden bir uyarı sesi belki de...
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789755095967
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
448
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2009-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat