Bush Savaşta, 11 Eylül saldırılarının hemen ardından George W. Bush'un Afganistan'a açtığı savaşın perde arkasını gözler önüne seriyor. Amerikan yönetiminin tarihinde eşine az rastlanır şekilde bu tür gizli bilgilere ulaşmayı başaran yazar Bob Woodward sayesinde okuyucu, kendini Oval Ofis'in içindeymiş gibi hissedebiliyor.
Bush Savaşta ABD'nin Afganistan'a saldırısı sırasında yaşananları anlatıyor ve bu saldırıdan bu yana neredeyse dört yıl geçti. Afganistan'dan sonra Irak savaşı yaşandı. Henüz ortalık durulmuş değil. Taliban ve Saddam artık sahnede yok ama Usame bin Ladin faaliyetlerini hâlâ sürdürüyor. Bu süre zarfında Bush Amerika halkından aldığı destekle ikinci kez başkan seçildi; yine önemli kahramanlardan ulusal güvenlik danışmanı Condoleezza Rice şimdi ABD dışişleri bakanı. Bu arada Amerikan politikalarında önemli bir değişme olmadı ancak dünyadaki gidişatı değiştirecek çok ciddi gelişmeler yaşandı. “Önleyici Savaş“ diye adlandırılan Bush Doktrini'ne ek olarak, bir de “Genişletilmiş Ortadoğu Projesi“ gündeme getirildi. Bugünden geriye dönüp filmi başa sarmak; olup bitenleri ve bundan sonra muhtemel gelişmeleri kavrayabilmek bakımından Bush Savaşta kitabını dikkatle okumak gerek
ABD politikası nasıl yapılır? Bob Woodward, Bush Savaşta kitabında bu sorunun yanıtını günbegün aktardığı gelişmeler düzleminde, başroldeki aktörlerin ağzından çıkan kelimeler aracılığıyla veriyor. Gelişmeleri anlatırken, diğer kitaplarında kullandığı bir tarza başvurarak projektörleri ön planda olan kişilere çeviriyor; bunların karar alma süreçlerini günbegün aktarıyor ve manşetlerin ardındaki didişmelerin iç yüzünü açığa vuruyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789755094229
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
448
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005-04
Çeviren
Şefika Kamcez,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat