“Benimle birlikte yaşlan, en iyisi daha önümüzde.“
Robert Browning-
Arkadaş Yayınevi'nin Fantastik Atlaslar Dizisi'nden beklenen ikinci kitabı Aşkın Coğrafyası çıktı. Fakat dikkat! Bu bir coğrafya atlası değil! Bu atlas, en sonunda aşkın topografyasını çözmeyi başararak onu harita üzerine yerleştiriyor. Peki, ama Aşk bir haritaya nasıl dönüştürülebilir?
Aşkın Coğrafyası, gerçek aşk dediğimiz, elle tutulup gözle görülemeyen o uçucu duyguyu baştan aşağı gözler önüne seren eşsiz bir atlas. Zihinlerimizi aşk kadar meşgul eden başka bir konu yok herhalde; dünyanın aşk etrafında döndüğü bir gerçek. Bu olağandışı kitabın sayfalarında, ilk bakışta tuhaf ve yeni olmakla birlikte aslında son derece tanıdık gelen bir yolculuğa yelken açacaksınız. Diana Isidorides'in biyoloji ve evrimsel psikolojiden, fiziksel çekimin biyokimyası ve beynin temel yapısındaki cinsiyet farklılıklarına dek aşk kavramını enine boyuna irdeleyen denemeleri, aşkla ilgili gelenekleri inceliyor ve elde edilen bulguları çağdaş bilimsel ve toplumsal bağlam içine yerleştiriyor. Bu denemelere, eğlenceli ve konuyla ilişkili ara yazılarla birlikte hem şaşırtan hem de eğlendiren haritalar eşlik ediyor. Heyecan ve Erotizm bölgelerinin aynı sınırı paylaştığı, Arzu'ya giden yolun hiç sonu yokmuş gibi göründüğü düş gücüyle yaratılmış bu dünyada Kıskançlık, Yitik Aşk Çukuru ve Sırılsıklam adlı yerlere doğru yol alırken Tutku Yanardağı, İntikam, Büyülenmiş gibi adlar taşıyan yerlerle karşılaşacaksınız.
Dört renk olarak kuşe kağıda basılmış bu atlas, geleneksel haritacılık kurallarına bir yandan sıkı sıkıya uyarken öte yandan yolcusunu bildik bir topografya içinden geçirip aşkın şimdiye dek haritalanmamış diyarına götürüyor. İlk bakışta bu atlastaki haritalar uzak ülkelerin bir tasvirine benziyor. Ama biraz daha yakından bakıldığında, hepimizin paylaştığı düşünce ve duygulara göz gezdirdiğinizi anlıyorsunuz. Şehirlerin, ırmakların ve denizlerin adları yerine kavramları, duyguları ve günlük deneyimleri görüyorsunuz.
Aşkın Coğrafyası artık terra incognita, yani keşfedilmemiş topraklar değil. İlk defa çıkacağınız bu yolculukta yanınıza almanız gereken tek şey, yüreğiniz ve aklınız. Tek pusula ise düş gücünüz!
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755093871
Boyut
200-265
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2004-05
Çeviren
Banu Aksoy, Çiğdem A. Fromm
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat