Din ve toplum yaşamımızda yankı uyandıracak önemli bir çalışma olan Türklam'ı tanıtmak istiyoruz size. Laiklik ve İslamiyet nasıl bir arada yaşar? Yaşayabilir mi? Din ile insanın yaşamındaki diğer toplumsal düzlemler nasıl etkileşim içinde olsalar daha iyi olur?
Elinizdeki kitap, bu ve benzeri soruların yanıtlarını verirken aslında her zaman göz önünde olan ama dikkatlerden kaçan gerçekleri göz önüne seriyor ve bunu yaparken de Erdem Alptuna'nın koyduğu adla Türklam'ı yaşam biçimi ve felsefesi olarak öneriyor.
Türkiye'de klasik anlamda Müslüman olmayan, klasik dini yaklaşımdan farklı davranış, görünüş ve yaşam biçimine sahip, Alptuna'nın “Yeni Türk Tipi İnsanlar“ olarak tanımladığı insanlarla birlikte yeni bir İslamiyet türü ortaya çıktı. Laik İslamiyet'e Alptuna'nın getirdiği yorum, Müslümanlıkla laikliği uzlaştırma çabasıdır Türklam. Üstelik yazar okura ne kadar “hoşunuza gideni alın, hoşlanmadığınızı atın çöp kutusuna gitsin“ dese de, son derece ciddi ve gerçekçi bir yaklaşım .
Alptuna'nın sözleriyle tamamlayalım: “Hedef mutluluğu yakalamak. Birey olarak hangi düşünce yakalatırsa, sizin için doğru olanı odur. Ulusun mutluluğunun kaynağına gelince, Türklam olabilir mi?
(Tanıtım Yazısı'ndan)

Stok Kodu
9789755094137
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat