Bir Metamorfoz Hikayesi - Türkiye´de Grup Müziği: 1957 - 1980

Bir Metamorfoz Hikayesi - Türkiye´de Grup Müziği: 1957 - 1980,Münir Ti
Türkiye´de, 50´li yıllarda başlamış ve bugüne kadar çeşitli aşamalardan geçerek gelmiş bir "grup müziği" tarihimiz var. İlk önceleri Rock´n´Roll, tutarlı bir şekilde Caz, bir müddet Folk, uzun bir zaman Anadolu Pop ve bunlar gibi nice irili ufaklı evreden geçerek kendi hikayesini oluşturmuş bir gelenek.

Kitap, takvim yılı bazında sanatçı ve grup isimlerinden oluşan başlıklarla Türkiye´deki grup müziği sahnesini tarihsel süreci içinde incelemekte. İsimlerin geçirdiği evreler, Anadolu Pop, Pop Folk, Rock´n´Roll, Twist gibi akımların yansımaları da bu hikayeye dahil.

Kitap ayrıca, "Türkiye´de İlk Caz Deneyimleri", "Somer Soyata Topluluğu", "Anadolu Pop´un Doğuşu" ve "Altın Mikrofon" bölüm başlıklarında bu konuları derinlemesine inceliyor.

Daha önce çeşitli dergilerde ve İnternet sitelerinde yazdığı yazılarla ve Bir Erkin Koray Kitabı´nın yazarlarından biri olarak tanınan yazar Münir Tireli, ilk kitabı "Bir Metamorfoz Hikayesi"ni şu cümlelerle anlatıyor:

"Bu kitap, insan ömrü içinde yapılabilecek az sayıda heyecanlı işlerden biriydi. Kısmet banaymış; üzerinde ismim yazmak suretiyle yayınlandı. Metamorfoz, eksikleri, belki de hataları olan bir kitap, ama yazılı müzik tarihi olmayan bir ülke için önemli bir iddiayı beraberinde getiriyor: Yazılı bir tarih oluşturmak ve köklerini bilip geleceğe daha umutlu bakan bir müzik aleminin vesilelerinden biri olmak... Bu iddianın büyüklüğü karşısında ben küçük kalıyorum, ama nedense mütevazi olamıyorum."

Yılları bölüm başlığı alan kitabın alt başlıkları ise Somer Soyata, Barış Manço, Özdemir Erdoğan, Timur Selçuk, Cem Karaca, Erkin Koray, Burhan Tonguç, İlham Gencer, Doruk Onatkut, Fikret Kızılok, Gökçen Kaynatan, Önder Bali, Alpay, Tünay Akdeniz, Erol Büyükburç, İsmet Sıral, Okan Akansel, Erol Pekcan, Şevket Uğurluer, Cahit Oben, Kanat Gür, Beyaz Kelebekler, Süheyl Denizci, Ergüder Yoldaş, Kurtalan Ekspres, Edip Akbayram Dostlar, Dönüşüm, Çığrışım, Ritm 68, Silûetler, Mavi Işıklar, Moğollar, Kaygısızlar, Ersen Dadaşlar, Apaşlar, Kardaşlar, Dervişan, Bunalımlar, İstanbul Gelişim, Dün Bugün Yarın, Ritm 68, Haramiler, Vikingler, Kuyruklu Yıldızlar, Harmoniler, Üç Hürel, Tehlikeli Madde, Modern Folk Üçlüsü, Ağrı Dağı Efsanesi, Selda Bağcan, Emin Fındıkoğlu, Zafer Dilek, Rıfat Öncel, Şerif Yüzbaşıoğlu, Hayati Kafe, Ali Atasagun, Zafer Çotal, Salim Ağırbaş, Durul Gence, Vasfi Uçaroğlu, Selçuk Alagöz, Hümeyra, Ferdi Özbeğen, Okay Temiz, Yurdaer Doğulu ve pek çok değerli müzisyenin ve grubun isimlerinden oluşuyor.

Her çağdaş müzisyenin ve müzikseverin bügününü anlamlandırmasına katkısı kaçınılmaz bir kitap.
Stok Kodu
9789756128008
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-1
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat