“Anita Loos, Bridget Jones ve Sex and the City bir miksere doldurulmuş... Ve şeytani derecede eğlenceli karışım çıkmış ortaya. Bayan Sykes çok ayrıksı, kurnaz ve olgun bir ses.“
The New York Times
“Geleceğin tarihçileri, Bergdorf Sarışınlarına adanmış bu son derece bilgece, büyük araştırmalar sonucu oluşturulmuş antropolojik rehberi hazine gibi görecek. Bergdorf Sarışınları öyle yozlaşmış ve kalpsiz bir seçkinler sınıfı ki, Büyük Katerina veya Rasputin bile onların yanında Waltons gibi erdemli kalır.“
Simon Sebag Montefiore
Hırslılar. Acımasızlar. Çok katı bir hiyerarşik düzen içinde, öl ya da öldür dünyasında yaşıyorlar. Hayır, mesele Amerika'yı kim fethedecek değil; dünya Park Avenue mirasyedilerinin dünyası, bir diğer deyişle Bergdorf Sarışınlarının. Otuzunda ya var ya yoklar. Tenleri emdiği kadar botokslanmışlar!
Seçkin hamile partilerine davetiyeler, görmemişlik sayılabilecek kadar çok Marc Jabos kıyafet ve en yakın arkadaş olarak da bir mağaza zinciri varisinin eşlik ettiği, isimsiz biçimde Londra'da doğmuş kahramanımız, şampanya-köpüğü-kız Moi de New York sosyetesinin zirvelerinde, Bergdorf Sarışınları ile yaşıyor.
... Nişan planları suya düşen Moi ne yapmalı? Daha Ön Sıradaki Kızlar, dermatologlar, gala geceleri ve kaş aldırma işlemleri gibi bunca dikkat dağıtan iş arasında mutluluğu bulabilecek mi? Arkadaşlarının mutluluğa giden yolun Van Cleef ve Arpels'ın çok, çok özel indirimlerine davet edilmekten geçtiğini düşündüğü bu şehirde aşkı bulmak mümkün mü?
(Tanıtım Yazısından)
Bergdorf Sarışınları bir “olay“dır, bir New York çılgınlığıdır! Herkes ama herkes onlardan biri olmak ister; ama bu hiç de kolay değildir.
Muhteşem bir hayat yaşayan, nefes kesici güzellikte, açık sarı saçlı ve dermatolojik açıdan mükemmel bir New York kızı olmak için ne kadar azimle çalışmak gerektiğine asla inanamazsınız. Ciddi söylüyoruz! Bu iş en az İbranice öğrenmek ya da sigarayı bırakmak kadar irade ister!

“Oynak, komik, satirik ve şeker. Kahkahalarla güldük!“
-Vogue
“Sezonun 'işte bu!' denecek kitabı.“
-New York Daily News
“Zekice ve komik. Bergdorf Sarışınları türünün haute-couture örneklerinden.“
-Candace Bushnell
“Bu yazın en kirli okuma zevki!“
-Entertainment Tonight
“Şeytani bir eğlence.“
-The New York Times
“Esmerler bile gülecek!“
-Newsweek
“Parlıyor, yakıyor, dürüstlükten ölecek... Lezzetli bir roman.“
-Spectator
“Patlayıcı madde! New York moda endüstrisinin baş döndürücü dünyasında halı altına süpürülenleri karıştırıyor.“
-Daily Express
(Arka Kapak)
Vogue dergisinin genç editörlerinden Plum Sykes'ın yazdığı Bergdof Sarışınları, Artemis Yayınları tarafından okurun beğenisine sunuluyor.
Sykes'ın ilk kitabı tüy gibi hafif ama bir o kadar da aşk dolu bir roman; Clueless filmindeki gibi, genç, zengin ve çekici kızların hayat tarzları ve ahlak anlayışlarının nefes almadan okunan, tatlı dilli bir incelemesi.
Bergdof Sarışınları, Amerika'da 2004'ün en çok okunan 'ilk' romanlarından biri. New York Times listesinin çok satanları arasında yer alan Bergdorf Sarışınları bu sezonun en 'ateşli' kitaplarından biri olacak.

Plum Sykes, 2004'te büyüleyici ilk romanıyla edebiyat dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Okuyucuları PAP'ların (Park Avenue prenseslerinin) şaşalı dünyasıyla ve bir uçtan bir uca herkesin gönlüne taht kuran 'şampanya-köpüğü-kız' ile, yani çok sevgili kahramanı Moi ile tanıştırdı.
Carrie ve Sex and the City'deki kahkahalarınızı mı özlediniz? Vogue editörlerinden Plum Skyes'ın ilk romanı Bergdorf Sarışınları onlardan sonra gelmiş geçmiş en iyi şey ve yirmilerindeki gençler için epey eğlendirici.
Sykes içlerinden biri olmanın nimetlerinden sonuna kadar yararlanıyor ve okuyucuyu nasıl eğlendireceğini çok iyi biliyor.Bergdorf Sarışınları, başlığı bile kusursuz yaşamları olan saçları yapılı frapan New York kızlarına selam çakıyor ve tabii komiklik de diz boyu.
Sykes romanı için bakın ne diyor: “Son derece yüzeysel insanlar hakkında akıllı bir komedi yaratmak niyetiyle yazıldı. Kitabın yüzeyselliği konusunda son derece ciddiyim. İçi boş yazmak için elimden geleni yaptım.“
Plum Sykes Londra'da doğdu ve Oxford'da okudu. Kendisi Vogue dergisi editörlerinden; moda, sosyete ve Hollywood hakkında yazıyor. Londra ve New York'ta oturan yazar ikinci romanı üzerinde çalışıyor.
Bir Newyork Prensesi: Moi
Sykes'ın büyüleyici ilk romanı okuyucuları Park Avenue Prenseslerinin dünyasına davet ediyor. Bu kızlar ki kusursuz Sahte Yanık (Portofino Salonu'ndan edinilen güneş yanığı ten), PJ ile (özel jet) gezinti, ATM (zengin sevgili) ve baş döndürücü nişanlı arayışındalar.
Seçkin hamile partilerine davetiyelerle, görmemişlik sayılabilecek kadar çok Marc Jabos kıyafetlerle ve en yakın arkadaş olarak da mağaza zinciri varisiyle gezen kahramanımız Moi, New York sosyetesinin zirvelerinde yaşıyor.
Ancak nişan planları suya düşünce Moi ne yapmalıydı? Ön Sıradaki Kızlar, dermatologlar, gala geceleri ve kaş aldırma işlemleri gibi bunca dikkat dağıtan iş arasında mutluluğu bulabilecek miydi? Arkadaşlarının mutluluğa giden yolun Van Cleef ve Arpels'ın çok, çok özel indirimlerine davet edilmekten geçtiğini düşündüğü bu şehirde aşkı bulmak mümkün müydü? Her şey bir yana, İngiltere'den arayan ve komşu Earl'le evlen diye tutturan annesiyle nasıl uğraşacaktı?
Kurmaca türüne katılan harika, yeni bir kalemden gülmekten kırılarak okunan dokunaklı bir aşk öyküsü. Keskin zeka ve içlerinden biri olmanın verdiği gözlem yeteneğiyle Sykes, zengin ve şımarıkların hayatını insanın içini ısıtan, toplumsal taşlamalarla dolu romanında iyi yakalıyor, başrolde de şampanya köpüğü kızımız aşkı (belki de yalnızca kusursuz Chloe kot pantolonu) arıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789758733897
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
328
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-12
Çeviren
Tuba Yılmaz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat