Amerikan Dış Politikasının Kilit İsmi: Kıssinger

%20
Amerikan Dış Politikasının Kilit İsmi: Kıssinger,Gültekin Sümer
Dünya, örneğine en son Soğuk Savaş devrinde tanıklık ettiğimiz yeni bir politik kırılmalar ve ideolojik cepheleşmeler dönemine giriyor. Soğuk Savaş´ın aktörleri bir daha, fakat bu kez öncekinden daha etkili enstrümanlarla yeni döneme uygun olarak pozisyonlarını tayin ediyorlar. Sürtüşmenin bir cephesinde yeryüzünün jandarmalığına soyunan ABD diğer cephesinde ise Rusya, Çin ve eskisinden daha dirençli bir Ortadoğu coğrafyası var. Peki, ekonomik, ideolojik ve stratejik olarak kılıçlarını kuşanan ülkeleri, bu yeni dönemde nasıl bir yüzleşme bekliyor'

Aktif olarak görevde bulunduğu 1969-1977 yılları arasında Amerikan dış politikasının yürütülmesinden birinci derecede sorumlu olan Henry Kissinger, günümüzde de ABD´nin uluslararası ilişkilerdeki manevralarına yön veren belli başlı akıl hocalarından birisi olma özelliğini koruyor. Bu durumun altında onun, önemli dönem noktalarında "tarihin akışını hızlandıran" bir rol oynaması yatıyor.

Maltepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği bölümü öğretim üyesi Gültekin Sümer bu kitabında, Kissinger´ı, kişilik yapısından başlayarak Amerikan dış politikasının sorunlarına ilişkin saptamalarına uzanan geniş bir perspektifle ele alıyor. Sümer, kitap boyunca Kissinger dönemi dış politika gündeminin belli başlı unsurlarını analiz etmenin yanı sıra bu kilit ismin Soğuk Savaş dönemi sonrası gelişmelere ilişkin yorumlarını da mercek altına alarak okuru güncel politik sorunları bambaşka bir pencereden anlamaya davet ediyor.

Bu kitabın üzerinde yoğunlaştığı temel noktalardan biri Kissinger´ın dış politikanın teorik ve pratik alanlarında yaşadığı deneyimleri karşılaştırmak, diğeri ise özellikle süreklilik bağlamında Kissinger´ın Amerikan dış politikasına olan dolaysız etkisini ortaya koymaktır. Bunlara ek olarak Kissinger´ın inanç sisteminin politika seçenekleri üzerindeki etkisini belirlemek de bu kitapta irdelenen konulardan biridir.

20. yüzyılın sorunlarına 19. yüzyıl çözümleri öneren ve bunda da büyük ölçüde başarılı olan Kissinger´ın yaklaşımları, dünyanın içine girdiği yeni dönemi doğru okumak isteyenler için dikkate alınmayı hak ediyor. Gültekin Sümer´in "Amerikan Dış Politikasının Kilit İsmi Kissinger´ isimli çalışması, bu açıdan her düzeyden okur için dünyanın önümüzdeki on yıllarda alacağı yeni politik görünümü bugünden anlamak bakımından nitelikli bir ön okuma fırsatı olarak da kabul edilebilir.


Yazarın Biyografisi: Dr. Gültekin Sümer 1971 yılında İstanbul´da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi´nde tamamlayan Sümer İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 1993 yılında mezun oldu. Sümer, Marmara Üniversitesi´nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programını bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler doktora programına başladı ve buradan 2002 yılında mezun oldu. Gültekin Sümer halen Maltepe Üniversitesi İİBF´de Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.

(Tanıtım bülteninden)
Stok Kodu
9789944598095
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat