"Yeter ki mutluluğu seçelim, onu istemeye gönüllü olalım, onu özleyebilelim. Arkası kendiliğinden gelecektir."

Bütün istekleri eksiksiz ve sürekli olarak elde etmek anlamına gelen mutluluk, tarih boyunca insanlığın erişmek istediği vazgeçilmez bir hedef olarak görülmüştür. Peki, mutluluk gerçekte nedir' Nasıl elde edilir' Mutluluğa giden yolda insanın önüne çıkan engeller neler olabilir' Bu engellerle nasıl başa çıkılabilir' Mutluluğu elde etmenin toplumsal boyutları nelerdir' Mutluluğun öznesi insan ile akıl, tahayyül, arzu, beden ve erdem kavramları arasında nasıl bir ilişki vardır'

Bu ve benzeri sorular aracılığıyla, insanın "mutluluk yolculuğunda" yol haritasını belirlerken dikkate alması gereken olguların ele alındığı Mutluluk Problemi´nde yazar, okurunu bu kadim sorunun derinliklerine felsefi bir yolculuğa davet ediyor. Özgen, insanlığın yetiştirdiği büyük dehalardan olan Farabi´nin temellerini attığı mutluluk problemini, "insanlık durumu" ve çağımızla bağlantı kurmayı ihmal etmeyerek masaya yatırıyor.

***

"Özgen, Mutluluk Problemi´nde, dinîlik ve dünyevîlik teorisyenlerinin çoğulcu bir yaşamı kabullenmede, çeşitliliğe hoşgörü ile yaklaşmada ve ötekinin mutluluğunu da kendi mutluluğu için zorunlu görmede teorik açıdan düştükleri çıkmazın, taraflar "insanî erdem" kavramı dolayımında bir araya geldikleri takdirde aşılabileceği önerisinde bulunmaktadır. Bu türden görüşlerin üzerinde düşünülmesinin ve derinlemesine tartışılmasının günümüz toplumları ve özellikle anlamsız çatışmalara sürüklenen Türkiye açısında önemi açıktır."
-Prof. Dr. Mehmet BAYRAKTAR


Yazarın Biyografisi: Dr. Mehmet Kasım Özgen, 1964 yılında Diyarbakır´da doğdu. 1992´de Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nden mezun oldu. Felsefe ve Din Bilimleri anabilim dalındaki doktorasını Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü´nden 2005´te aldı. Evli ve üç çocuk babası olan ve halen Kayseri Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde yönetici olarak çalışan yazar, aynı zamanda Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Sanat Felsefesi derslerine girmektedir. Yoğun bir şekilde felsefeyle uğraşan yazarın "Farabi´de Mutluluk ve Ahlak İlişkisi" (İnsan, 1997) isimli bir kitabı daha vardır.

(Tanıtım bülteninden)
Stok Kodu
9789944598040
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
464
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat