Harita Bilgisi ve UygulamalarıEğitim Fakülteleri İçin

%17
Harita Bilgisi ve Uygulamaları,Ersin Güngördü
Coğrafi olay ve özelliklerin en iyi şekilde gösterildiği yerlerden biri de haritalardır. Haritalar sayesinde bu olay ve özelliklerin dağılışı, büyüklüğü, küçüklüğü, durumu hakkında bilgi edinmekteyiz. Bu haritalar Fiziki - Beşeri ve Ekonomik Coğrafya olay ve özelliklerinin yanı sıra coğrafya ve ilişkisi olan diğer bilim dallarında da kullanılmaktadır. Bunun için bu haritaları iyi tanımamız ve bilmemiz gereklidir.
Bu haritaları tanıyabilmek için harita bilgilerimizin yeterli derecede olması gerekir. Bilgi yeterliliği, coğrafi olay ve özellikler hakkında bilgiye sahip olmamızın yanında haritaları yorumlamayı sağlar.
Haritayı iyi okumayı bilenler, coğrafi olayları açıklamada ve bu olayların bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmada yorumlama becerisi sahibi olurlar.
Bu haritalar içinde en iyi bilmemiz gereken topografya haritasıdır. Topografya haritası üzerindeki kabarık ve çukur şekillerin varlığını tespit etmek, bu şekillerin oluşumunda diğer coğrafi olayları aydınlatmak, topografya ile ilişkili diğer haritalardan faydalanmak suretiyle Fiziki - Beşeri ve Ekonomik Coğrafya'nın konularına giren konularla ilgili haritalar üretmek ancak topografya haritası ile mümkündür.
Ayrıca coğrafya konuları ile ilgili diğer haritaların yapımında, istatistik metotlarını da yeterli derece de bilmek gerekir.
Bu nedenle ve eser Coğrafi olayları bilme ve yorumlamada, neden - sonuç ilişkisini açıklamada Coğrafya'yı öğrenecek olanlara oldukça yararlı olacaktır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9786050074055
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat