Genelde her Pakistanlının gönlünde derin bir Türk ve Türkiye sevgisi vardır. Pakistanlı bizi Türk olduğumuz icin sever, oysa bizler onları bizi sevdikleri için severiz. Bu nedenle Pakistanlınınki karşılık beklenmeyen bir sevgi ve gerçek dostluk göstergesidir. Kitabın akışı içinde anılar şeklinde bunun pek çok örneğine rastlayacaksınız. Büyükelçi Kamel, bu içten gönül bağının yüzyıllar öncesine giden tarihi nedenlerini araştırmıştır.

Pakistan 1947 yılında bir İslam Cumhuriyeti olarak kurulmuştur. Kitapta bir yandan bunun nedenleri irdelenirken, öte yandan ülkenin esasen heterojen bir etnik ve sosyal yapıya sahip olmasının ve ayrıca mevcut güçlü İslami eğilim ile ülkeyi modernize etme çabalarının yarattığı çekişme ortamının iç ve dış politikadaki yansımaları dile getirilmektedir.

Birkaç sene evvel İslam aleminde yegane nükleer güç statüsünü edinmiş olan Pakistan'ın Ortaasya ve Ortadoğu'daki gelişmeler karşısında ve bu arada terörizmle mücadelede kazandığı stratejik konum da kitapta ele alınmış olan bir diğer önemli konudur.

Ve nihayet, çok zengin bir tarihi kültür ve doğaya sahip olan ülkenin, dış dünyanın henüz pek de farkında olmadığı büyüleyici güzellikleri, Büyükelçi Kamel'in gezileri arasında okuyucuya sunuluyor.
Stok Kodu
9789944963299
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
85
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat