Okyanusta Bir KayıkHayat'tan Siyaset'ten Hatıralar ve Notlar

%25
Okyanusta Bir Kayık,Necip Mirkelamoğlu
İnönü bu seyahata çıkmadan evvel hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Kemal Satır'a şunları söylemiştir "Bak Satır, ben Amerika'ya gidiyorum, yol uzun ve yorucu, ben ise yaşlı ve yorgunun: ne olur ne olmaz, bana bir hal olur da vazife yapamayacak duruma düşersem, sen derhal Demirel'e gideceksin ve o'nunla birlikte müştereken memleket siyasetine hakim olacaksınız.Siyaset tabii macerasına girinceye kadar beraberliği sürdüreceksiniz! Bunu sana hem bir vasiyet hem de bir sır olarak veriyorum".
İnönü, Hasan Saka'nın sözlerini duyamamıştır: ancvak dudak hareketlerinden birşeyler söylediğini farketmiş bulunmaktaydı. Ne söylediğini anlamak istedi; Ancak ne Saka ne deben ne söylediğini tekrarlayamadık. Sonra saka'ya izin verdi benim kalmamı istedi, benden sakanın ne söylediğini öğrenmem için ısrar etti . Sonunda ben de teddüp ederek (utanarak) söylemek mecburiyetinde kaldım. Birden ciddileşerk şçyle dedi. "Saka Batı'yı görmüş, medeni , kültürlü bir arkadaşımızdır; o'nun bile yürüttüğümüz politika ve gütmekle olduğumuz dava üzerindeki düşüncelerini gördün; İşte biz büyük devamızı bunlarla ve bunlara rağmen götürüyoruz. Demokrasi kendi nesillerini yetiştirinceye kadar da bu böyle devam edecek, ancak dayanacağız!"
Yazar, şair, besteci ve bir dönem İzmir Milletvekilliği yapmış (1961-1965) Necip Mirkelamoğlu'nun yakın dönem tarihimize ışık tutan anılarını ilgi ile okuyacaksınız.
Stok Kodu
9789944963251
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat