Anı-Roman niteliğini taşıyan "İstanbul Üçlemesi" adlı eserinde yaşam öyküsünü anlatan Dr. Ersevim aynı zamanda insana-insanlığa dair duygularla 1930´ ların İstanbul´undan Amerika´ya ve tekrar birçok şeyin değiştiği günümüz İstanbul´una sizi yolculuğa çıkarıyor.

Bir ruh hekimi olan yazar İsmail Ersevim, İsmayil adlı İstanbul Üçlemesi´nin birinci kitabında, daha doğrusu yaşamöyküsünde, Cumhuriyetin ilanından hemen sonraki Türkiye´nin sessiz ve mağrur kalkınmasını, Cihangir´deki mahalle hayatını, sıcak, yakın, huzur dolu komşuluk ilişkilerini, mahalle oyunlarını, Anadolu´da altı yıl geçen parasız yatılı okul ve yatakhane yaşamını kendine özgü, akıcı lisanıyla gözlerimizin önüne seriyor.

Yazar, sürekli bir arayış içerisinde. Bu, anımsadığı kadarıyla erken kaybettiği annesi, daha sonra "bu toplumda bir yeri olmak, bir yerlere gelmek" ideali, ama buna nasıl erişsin' Maddi kudreti sınırlı bir esnaf ailesi, varlıklı fakat varlıklarını yavaş yavaş yitiren, Anadolu´dan şehre göç eden, İsmayil´i Avrupa´da okutmaya söz vermiş ama bu sözlerini tutamayan yakın akrabalar; üvey anne ve üvey kardeş, gözleriyle uzaktan aşık olduğu kimselere "fakir bir talebe" olduğundan elini dahi süremeyen bu duyarlı genç nihayet doktor olmaya karar veriyor ama okulu bitirmek için kalacak yer ancak bir akıl hastanesi. Ya askerlik yaparken anneyle tekrar buluşmak' Bilmem, ben olsam bu kitabı okurdum.

İstanbul Üçlemesi´nin ikinci kitabı "Amerika Sana Geliyorum, Bekle Beni!" ile üçüncü kitabı "Dönüş ve Küreselleşmiş Dünya" da yine yayınevimiz tarafından yayımlanacaktır.
Stok Kodu
9789756706312
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
296
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat