Gördüğüm Düş Sayıkladığım Hayat

%5
Gördüğüm Düş Sayıkladığım Hayat,Heyet - Kurul - Komisyon

Gördüğüm Düş Sayıkladığım Hayat farklı mekânlardan esinlenerek yazılmış hikâyeler toplamı. Bu hikâyeleri, Atilla Birkiye'nin Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde bir "yazı atölyesi" gibi tasarladığı "Türk Dili ve Yazınsal İfade" başlıklı dersini 2009/Bahar döneminde alan öğrenciler yazdı.
Hikâyelerin esin kaynakları Boğaz'daki Aşiyan Müzesi, Sultanahmet'teki Arkeoloji Müzesi, Beyoğlu'ndaki Kukla İstanbul binası, Cağaloğlu'ndaki Özgür Kitabevi'ydi. Kitabın Açıklamalar bölümünde de anlatıldığı gibi, önce bu mekânlara gidildi, gezildi; burada mekânla ilgili konuşuldu ve her öğrenci kendi hikâyesini oluşturdu. Hikâyelerin zamanı ve konusu serbest bırakılmıştı. Bu yüzden, çoğunluğu günümüzde geçmesine karşın geçmişte geçen; aşk, cinayet, psikolojik gerilim, genç insanların yaşama bakışı, sokaktaki yaşam, entrika gibi konu ve temalar kaleme alındı.

Derste önce taslaklar, ilk yazılanlar okundu, tartışıldı, süreç içinde her öğrenci kendi hikâyesini oluşturdu. Dönem boyunca derse katılan 11 öğrenci 30 üzerinde hikâye yazdı; kitaba 18 alındı.

Oldukça ilginç bir bölüm de "Rastlantı" başlığını taşıyor. Bu bölümü de, -bir ders sırasında sınıfın penceresinden rastlantısal olarak görülen- Beşiktaş Meydanı'nı inceleyen bir Peyzaj Mimarı'nın derse çağrılmasıyla ilgili yazılan hikâyeler oluşturdu.
Evet, bu hikâyeleri öğrenciler yazdı ama okuduğunuz zaman göreceğiniz gibi, edebiyatın kapısını da araladılar. Yayınevimiz, ülkemizde benzerine pek rastlanmayan bu ürünleri kitap olarak yayınlamaktan kıvanç duyar.
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9789756706300
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2009-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat