Sahnede Yaratıcılık Playback TiyatrosuPlayback Tiyatrosu

%20
Sahnede Yaratıcılık,Deniz Altınay
Playback Tiyatrosu ile onun devamı olan Psikodrama Grup Terapisi ve Sosyometri Disiplini, yaşamın sahnesini yaratmayı hedefleyen bir oluşumdur. Ne yazık ki tiyatro sanatı, uzun zamandır performans sırasında yaratıcılıktan uzaktır ve bu yüzden, izlemeye gittiğimiz çoğu oyunda karşımızda her akşam aynı şeyleri sergileyen 'memur oyuncular' buluruz. Doğal olarak bu yapıdan seyirciler de paylarını almakta ve yalnızca 'pasif izleyici' durumunda kalmaktadırlar.
Playback Tiyatrosu bu sorunu farklı bir bakış açısıyla çözer. Playback sahnesinde herşey yalnızca bir kez yaratılır ve var olur. Yaratıcılık, 'an' ile sınırlıdır. Burada seyircilerin duyguları, düşünceleri ve öyküleri oynanır; herkes yaratıcıdır, herkes kendisinin sanatçısıdır. Playback Tiyatrosu, içinde barındırdığı bu özelliklerle, gösteriler dışında şirket ve okul eğitimlerinde de son derece etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca, Playback (Spontanite) Tiyatrosu'ndan doğmuş olan psikodrama da, tiyatro içinde sahneleme, mizansenin yaratılması, oyunun yorumlanması ve dekor-kostüm tasarımı gibi birçok konuda önemli bir araç işlevi görebilecek başka bir kardeş alandır.
İstanbul Psikodrama enstitüsü'nün başkanlığını yürütmekte olan Deniz Altınay'ın bu kitabı, tiyatro sanatçıları ve sevenleri ile eğitim uzmanlarının başucu kaynaklarından birisi olacaktır...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756261019
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
153
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat