Abdullah Kaya'nın Dağ Kavmi (Qewmê Çiyê) / Kayıtdışı Bir İsyan adlı belgesel romanı Avesta yayınları arasında çıktı. Qewmê Çiyê (Dağ Kavmi) bir dönem romanı. Otuzlu yılların ortalarında patlak veren “Sason İsyanı“nı konu alıyor. Yazar kitabını hazırlarken olayla ilgili yazılı kaynaklardan yararlandığı gibi, olayı yaşayanlar ve yakınlarıyla da görüşmeyi ihmal etmemiş.
Kaya kitaba ilişkin şunları söylüyor: Türkiye yakın tarihi ve siyasetiyle ilgili hemen herkes “Sason İsyanı“nı duymuş belki. Fakat orada neler olup bittiği hakkında çok ama çok az bilgilerinin olduğu kanısındaydım. Dış dünyadan kopuk, kuytularda olmuş bitmiş ve kapanık bir hadisenin üstünü aralamayı istedim. Sadece o kadar da değil, aynı zamanda yaşanmış bu trajedinin Türk, Kürt, gelecek kuşaklar tarafından “bilinmesini“ de.
Qewmê Çiyê / Serhildaneke Neqeydkirî
Romana dokumanter a Abdullah Kaya Qewmê Çiyê / Serhildaneke Neqeydkirî ji nav Weşanên Avesta derket. Qewmê Çiyê romana demekê ye, li ser serhildana Sasonê a ku di salên 1930an de bûye radiweste. Nivîskar di kitêba xwe de hem ji çavkaniyên nivîskî û hem jî ji kesên bi awayekî bi serhildanê re elaqedar in, istîfade kiriye.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944382915
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
292
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat