Yeryüzünün Lanetlileri "Yeryüzünün Lanetlileri", 1951'de piyasaya çıkışından itibaren, bir kült kitap oldu.Temelini Cezayir savaşına karşıtlığın, zaten can çekişmekte olan sömürgecilik sistemine karşı çıkışın, Castrocu isyancıların Küba'daki zaferiyle onurlandırılmış olan silahlı mücadeleye övgünün oluşturduğu, devrimci bir Üçüncü Dünya'yı öneren ve Sartre'ın önsözüyle taçlanmış olan bu kitap dünyanın her tarafında ilgi çekmiştir.

Birçok yabancı dile çevrilmiş olan bu kitap, gerek sömürgedeki yabancılaşma gibi somut, gerekse şiddetin kurtarıcı karakteri ve devrimci Üçüncü Dünya için yeni bir insan yaratmanın perspektifi gibi mitsel temalarla geniş gençlik kesimlerinin hayranlığını kazanmış ve onları harekete geçirmiştir.

Bu kitabı bugün tekrar okumak, sorunları 21. yüzyılın sorunları olan bir Üçüncü Dünya'nın umutlarını ve çıkmazlarını daha iyi kavramak olacaktır.

Piyasaya çıkışından itibaren Üçüncü Dünyacılığın büyük yapıtı olarak kabul edilmiş olan "Yeryüzünün Lanetlileri", bu tarihte, dünya çapında bir başarı kazanmıştı. Aşağıda sunulmuş olan makaleler bu kitaba fransız basınında ne denli büyük bir ilgi gösterilmiş olduğunu kanıtlamaktadırlar:

"Kimdir Fanon? Cezayir devrimine acayip bir güzergah izleyerek katılmış olan, Martinik kökenli, bir psikiyatrist doktor: Blida Hastanesinde karşılaşmış olduğu hastalık vakaları üzerinde düşünmüş ve bir Martinikli olarak, sömürge travmatizminin, çokluk ve çeşitlilik görüntüsünün altında, aslında, bir (ve aynı) olduğunun bilincine varmıştır. Yeryüzünün Lanetlileri, kuşkusuz, azgelişmiş dünyanın, Üçüncü Dünya'nın, tüm insanlarıdır, yaşlı Avrupanın sınıflar mücadelesini uluslararası boyuta taşımış olanların tümüdür. Bu kitap kimi kez öfkelendiren, acımasız, ancak hep sürükleyici, olağanüstü değerli bir yapıttır.
Jean Daniel (LExpress)

"Siyasal analizleri olağanüstü güçlü olan dikkate değer bir kitap."
A.-P. Lentin, Liberation

"Skandal oluşturabilecekse de, Fanon'un kitabında bir kutsal adalet soluğunun varlığını hissetmekten kendimi alıkoyamadığımı belirtmek isterim."
Herve Bourges, Chretien Temoignage

"Frantz Fanon sizin gözlerinizi yummanızı ve yataklarınızda vicdan huzuru içinde rahat rahat uyumanızı engelleyecektir."
Aime Cesare, Afrique Action

"Jean Paul Sartre'ın önsözü insanın yüzüne buz gibi su etkisi yapıyor. Sartre, bundan daha açık, daha sert, bir üslupla belki de hiç yazmamıştır. Olaylar tarafından aşılmış olarak, olaylara asılıyor, gözleri faltaşı gibi, yumrukları sıkılı, kendini sonuna dek olaylara kaptırıyor ve böyle yaparken de, kendini aşıyor. Yazar unutuluyor, geriye, kanıtlamanın sonuna dek bir çizgi halinde birbirini izleyen şu kısa tümcelerin akışı, şu gözleri çok kötü kamaştıran şerare kalıyor."
J. Cabriers, Reforme Yeryüzünün Lanetlileri, Frantz Fanon, 9789758637102, Avesta Yayınları, Lütfi Fevzi Topaçoğlu
Stok Kodu
9789758637102
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Lütfi Fevzi Topaçoğlu
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat