Kürdistan'da Toplumsal Örgütlenmenin İlkeleri

%25
KÜRDİSTAN'DA TOPLUMSAL ÖRGÜTLENMENİN İLKELERİ,Fredrık Bearth
KÜRDİSTAN'DA TOPLUMSAL ÖRGÜTLENMENİN İLKELERİ Uzun süre London School of Economics'de antropoloji üzerine dersler veren Frendrik Barth, özellikle siyasal antropoloji alanında önemli eserlere imza atmıştır. Norveçli olan Barth'ın bu kitabı, Kürdistan'da yapılan uzun bir alan çalışmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Güney Kürt ülkesinin 1905'lerdeki toplumsal, ekonomik, siyasal örgütlenmesi ile kültürel yapısı hakkında önemli bilgiler veren bu eser, yazıldığı dönemde antropolojik tartışmaların odağı olmuş ve özellikle siyasal antropoloji alanında önemli teorik açılımlar sağlamıştır.

Barth'ın kitabı Kürtler üzerine yapılan antrpolojik çalışmaların en önemlilerinden biri olmakla birlikte, klasik antropolojinin kavram ve terimleriyle kaleme alınmıştır. Klasik antropolojinin sömürge ülkelerdeki iktidar ilişkilerinin gölgesinde ve sömürge iktidarlarına bilgi üretmek üzere son derece ideolojik olarak şekillendiği hesaba katıldığında, eleştirel bir bakışla okunması, elinizdeki kitabı çok daha değerli kılacaktır. Her kitapta olduğu gibi, bu kitapta da söylenenler kadar söylenmeyenler de vardır.

Li Kurdistanê rewşa rêxistinbûnê

Pirtûk yek ji girîngtirîn xebata antropolojîk a ku li ser kurdan hatiye kirin e. Di pirtûkê de li ser jiyana salên 1950yî yên li başûrê Kurdistanê ya civakî, aborî, siyasî û siyasî-civakî disakine.
Azadiya Welat (18-24.08.2001) KÜRDİSTANDA TOPLUMSAL ÖRGÜTLENMENİN İLKELERİ, Fredrık Bearth, 9789757112952, Avesta Yayınları, SERAP RUKEN ŞENGÜL, HİŞYAR ÖZSOY
Stok Kodu
9789757112952
Boyut
195-130
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
SERAP RUKEN ŞENGÜL, HİŞYAR ÖZSOY
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
TÜRKÇE
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat