Cızira Botanlı Bedirhaniler ve Bedirhani Ailesi Derneği’nin Tutanakları

%25
Cızira Botanlı Bedirhaniler,Malmisanij
Emir Bedirhan; Botan'ın son beyi. 1835'te “Hakime Kurdistan“ oldu, giderek güçlendi, adına hutbeler okundu, Cizre'de barut üretimi için fabrika kurduttu, savaş ve silah uzmanı yetiştirmek için Avrupa'ya öğrenci gönderdi, Van Gölü'nde gemi yapım çalışmalarına başladı, “Kürt hükümeti“ kurdu, Cizre'yi başkent yaptı, adına sikkeler basıldı. Merkezi hükümete başkaldırdı. Osmanlı, yandaşlarından bir kısmını yanına çekti, zorlandı, Ewrex Kalesi'ne sığındı, aylarca direndikten sonra kale düştü, teslim alındı. İstanbul'a götürüldü. Girit'e sürüldü, Şam'da öldü.
Ve Mir'in ailesi... Bedirhaniler. “Kürt ulusal hareketinin babası“ olarak nitelenen Bedirhan Paşa'nın ailesi, Kürtlerin modern tarihine damgasını vurmuştur. Kürt tarihindeki birçok “ilk“i onlar gerçekleştirmiştir.
Malmisanij kitabında Bedirhanilerin soyağacını çıkarıyor; Kürtlerin efsanevi önderi Mir Bedirhan'dan ilk Kürtçe gezeteyi çıkaran Mikdad Midhat'a, balerin Leyla Bedirhan'dan Cumhuriyet'in ilk maarif bakanlarından Vasif Çınar'a, Emin Ali Bedirhan'dan Tahir Kutay'a, Kürtçenin “Hawar“ı Celadet Ali Bedirhan'dan Osmanlı-Rus Savaşı'nda vücudunda 25 yara açılan Ali Şamil Paşa'ya yakın tarihimizin önemli aktörlerini tanıtıyor.
Bedirhani Ailesi Derneği'nin tutanaklarıyla 1920'lerin İstanbul'undan bir kesitin sunulduğu kitabın sonunda küçük bir albüm de yer alıyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757112716
Boyut
195-130
Sayfa Sayısı
416
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat