Kars Kürtleri

%25
Kars Kürtleri,Rohat Alakom

Liste Fiyatı : 30,00 TL
İndirimli Fiyat : 22,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 22 puan kazanacaksınız)
   22

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Rohat Alakom'un 'Kars Kürtleri' adlı kitabı Avesta yayınları arasında çıktı. Kars Kürtlerini birçok yönleriyle ele alan çalışma, Kars'taki 804 yerleşim biriminin yüzyıl önceki demografik yapısını açıklığa kavuşturuyor. Rohat Alakom'un kitabı, zengin görsel malzemesi, çok yönlü ve kapsamlı içeriğiyle bu alanda bir ilk olma özelliği de taşıyor.
Kars şehri kadar farklı kültürlerin bir arada yaşadığı başka bir şehir var mı?
“Kars Kürtleri“, her şeyden önce tarafsız bir Kars tarih yazımına katkıda bulunmak amacıyla hazırlandı. Çünkü Kars tarihi henüz bütünüyle yazılmış değil. Kars Kürtleri konusundaki kaynaklar ise yok denecek kadar azdır. Kürtlerin bu sınır kentindeki tarihi ve kültürel mirasına geniş yer verilen kitapta, Kürtler örneğinde Kars çevresindeki çokkültürlülüğe de değiniliyor. 19. yüzyılın sonlarından itibaren Rus işgaliyle Kars'a yerleşen farklı gruplar ve kültürlerin yarattığı kültürel hareketlilik ve renklilik kitapta önplana çıkarılıyor. Bu kitap, Türk, Azeri, Karapapak, Kürt, Ermeni, Gürcü, Rus ve başka halk gruplarının oluşturduğu Kafkas mozayiğinin Kars'ta kırılan parçalarını bir araya getirmek, onarmak, bu parçalara yeni bir biçim vermek, biraz da bu mozayiği yaşatmak için kaleme alınmıştır.
Kitêba nû a Rohat Alakom a bi navê 'Kars Kürtleri' (Kurdên Qersê) di nav weşanên Avesta de derket. Rohat Alakom di vê xebata xwe ya nû de ji gelek aliyan ve li ser dîrok, jiyan û kultura kurdên Qersê disekine. Di kitêbê de tevî albûmeke wêne û resman a dewlemend demografiya 804 ciyên li ser Qersê hatiye dayin. Dîroka kurdên Serhedê zêde nayê zanîn. Kitêba Rohat Alakom dikare bibe destpêkek û bingehek baş.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944382656
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
576
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat