300 Yıl Önceki Dünya
Çin'den Japonya'ya, Amerika'dan İngiltere'ye, Hollanda'dan Osmanlı İmparatorluğu'na, Fransa'dan Rusya'ya kadar bundan 300 yıl önce dünya nasıl bir yerdi? O sıralarda 700 bin kişilik nüfusuyla Avrupa'nın en büyük kenti İstanbul'un sokaklarında dolaşmak nasıl olurdu? Şam'dan ve Kahire'den yola çıkan kervanlarla on binlerce Müslüman hacı adayı Mekke'ye nasıl gidiyordu? Tarihin ilk burjuva devrimine sahne olan Londra, “Güneş Kral“ XIV. Louis'nin Paris'i, Avrupa'nın ticaret merkezi Amsterdam, Çar Petro'nun Moskova'sı ya da Çinli azınlığın iktisadi yaşama egemen olduğu Manila nasıl kentlerdi? Buralarda ne tür toplumsal, siyasal, kültürel yaşamlar sürüyordu? Avustralya'nın Aborjinleri, Afrika'nın köleleştirilen yerlileri, Japonların şogunları, Çin'in Ming hanedanından imparatoru, Osmanlı'nın o sırada tahtta bulunan IV. Mehmet'i ne yapıyor, nasıl düşünüyor, nasıl yaşıyordu?
Amerikalı tarih profesörü Wills'in Batı-merkezli olmamaya özen gösterdiği perspektifinin ürünü olan bu kitap somut olaylar ve kişiler etrafında gelişen gerçek hikayelerin, hatta yer yer anektodların anlatımından meydana geliyor. Böylece gücün, paranın ve düşüncenin küresel bağlantılarının dünyayı nasıl bugünkü noktaya taşıdığı canlı renklerden oluşan bir tablo gibi resmedilirken ayrıntılar da özenle işleniyor, ülkeler ve kültürler arasındaki ilişkiler etkileyici bir şekilde sergileniyor.
Ve modern zamanların şafağı olarak değerlendirilen bir tarihten, 1688 gibi bir dönüm noktasından geçmişe ve bugünkü dünyaya bakmak ve son 300 yılı farklı bir gözle değerlendirmek mümkün olabiliyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758337514
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
422
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Çeviren
Ali Çakıroğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat