90'lı yılların başlarında dünya-tarihsel ölçekte meydana gelen siyasal gelişmelerin özellikle neo-liberal çevrelerce Marksizme karşı kullanılmasının üzerinden çok geçmeden, 21. yüzyıla girerken Marksizm yeniden, en azından bilim çevrelerinde eski itibarını kazanmaya başladı. Karl Marks'ın “bugünkü dünyayı en fazla etkilemiş beyinlerden biri olduğu“ Marksizm muhaliflerince de kabul edilen, vurgulanan bir gerçekliktir. Dolayısıyla dünyada ve Türkiye'de olup bitenler anlaşılmak isteniyorsa Markizm ihmal edilmemeli, çeşitli alanlarda Marks'ın ve Marksist düşünürlerin analizleri, tartışmaları yeniden değerlendirilmelidir.
Aslı bir doktora tezi olan bu çalışmada Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Yılmaz Marksist teorinin en kritik ve sorunlu alanlarından birisi olan kapitalist devlet konusunu ele almış bulunuyor. Geniş bir kaynak taramasının ve incelemenin ürünü olan bu kitapta, Marks, Engels, Lenin'den Gramsci, Poulantzas ve Miliband'da kadar çeşitli düşünürlerin analizlerini, 'tekelci devlet kapitalizmi'nden 'hegemonya'ya, 'sivil toplum'dan 'göreli özerklik'e kadar bir dizi kavrama ilişkin bilgi ve eleştirileri, 'yapısalcı' veya 'araççı'ya da 'sistem analitik' yaklaşımların değerlendirmelerini bulabilir, bilgi dağarcığınızı zenginleştirirken ufkunuzu da genişletebilirsiniz.
Kapitalist devletin ne olduğunu merak edenler ve özellikle de bu devletin iktisadi davranışlarını anlamaya çalışanlar açısından bu kitap bir kaynak niteliğindedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337378
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
173
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat