İki Şehrin Hikayesi Ankara - İstanbul Çatışmasıİstanbul Çalışması

%25
İki Şehrin Hikayesi Ankara,Kolektif
Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul ile Cumhuriyet'in başkenti Ankara arasında çok önemli farklar olması doğal. Birincisi tarih boyunca çok önemli bir merkez ve iki büyük imparatorluğun başkenti olurken, tarihi yine hayli gerilere uzanan ikincisi ise yeni Türk devletine başkent olarak seçildikten sonra farklı bir önem ve anlam kazandı.
Bugün Ankara denince, Devlet / Politik Toplum / Bürokrasi / Asker / Taşra / Siyaset gibi şeyler akla geliyor. İstanbul denince ise, Burjuvazi / Sanayi / İşçi sınıfı / Sivil Toplum / Ekonomi / Metropol / Kültür-Sanat gibi şeyler akla geliyor.
Bunların doğruluğu veya yanlışlığı bir yana, eğer ilk anda akla gelenler bunlar ise, bu iki kent arasındaki farklılıklar ve çatışma belki de bugünkü toplumsal gerçekliğimizi kavramak açısından üzerine gidilmesi gereken bir durumdur. İşte bu derlemeye yazılarıyla katkıda bulunan, Orhan Koloğlu, Tevfik Çavdar, Metin Çulhaoğlu, Ahmet Çakmak, Mehmet Ali Kılıçbay, Mehmet Altan, Yusuf Eradam, Veysİ Sarısözen ve Seyfi Öngider de bunu yapmaya çalıştı.
İki kentin durumunu ve ilişkilerini tarihsel, siyasal, ekonomik, kültürel ve sosyolojik açıdan ele alan yazılar sadece İstanbul ve Ankara'ya değil Türkiye'ye bakışı da zenginleştirecektir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337736
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat