Her Günün Bir Hikayesi Vardır
Bu kitap her şeyden önce bir tür “tarih ansiklopedisi“ ama şimdiye kadar pek düşünülmemiş tarzda ve kapsamda hayli farklı bir ansiklopedi olduğu kesin. Elbette her türlü tarihsel olay takvimde bulunan bir günde cereyan etmiştir ama bir “tarih takvimi“ tarzında olayları seçip toparlamak, bir ansiklopedi titizliğinde düzenlemek ve usta bir kalemle işleyerek keyifle, zevkle okunacak bir içerikte yazıya dökmek bu kitaba ve bu iki İngiliz yazara kısmet olmuş.
Dünya tarihini gün gün izlemek artık mümkün. Yılın hangi gününde ne olduğunu merak ederseniz edin, artık açıp bakabileceğiniz bir kaynak var elinizde. Örneğin doğum gününüzde ne olduğunu biliyor musunuz? Ya da eşinizin, annenizin ya da babanızın, kardeşinizin ya da arkadaşınızın doğum gününde neler olduğunu?
10 Kasım'da Atatürk'ün öldüğünü biliyorsunuzdur herhalde ama o gün başka neler olmuş? Atatürk'ün öldüğü günü bilseniz bile Kanuni Sultan Süleyman'ın öldüğü günü biliyor musunuz, peki? Ya da Fatih'in öldüğü günü? Ya da Mısır firavunu Tutankhamen'in mezarının hangi gün bulunduğunu? Charles Darwin'in 'Türlerin Kökeni' kitabının yayımlandığı günü veya Napolyon'un Josephine'den boşandığı günü de bilmeniz pek mümkün değil. Hele Galileo'nun mahkum edildiği günü bilemeyeceğiniz gibi Van Gogh'un kulağını hangi gün kestiğini hiç bilemezsiniz. Rasputin'in öldürüldüğü veya Kleopatra'nın intihar ettiği günlerden ise söz bile etmiyoruz. Tabii ki bütün bunları bilemezsiniz. Ama eğer bunları ve takvimdeki her bir günün hikayesini merak ediyorsanız, hepsi bu kitapta var...
Bilmemek değil öğrenmemek ayıp, demişler!
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789756154205
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
464
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Çeviren
Ali Çakıroğlu
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat