Bir Gökkuşağı Projesi Solda Dün Bugün YarınSolda Dün Bugün Yarın

%25
Bir Gökkuşağı Projesi,Daniel Singer
21. yüzyıla soldan bir düşünce köprüsü
Ünlü The Nation dergisinin Avrupa editörü olan Daniel Singer artık içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda solun, sosyalizmin kapitalist toplumu nasıl aşabileceğini tartışıyor. Vardığı sonuçlar ve önerdiği çözüm modelleri Türkiye'deki toplumsal muhalefet odaklarına çok yabancı değil, onun için kitabın adı Bir Gökkuşağı Projesi oldu.
“Şu anda günah çıkarma kabininde fısıldadığımız için“ diyor, Singer ve devam ediyor; “bu kitabın eski ya da bir 'post' sosyalist değil ama düpedüz, tam bir sosyalist tarafından, üstelik sadece sosyalist dostlar, anarşistler ve ekolojistlerce okunmayacağı umuduyla yazıldığını itiraf etmeme izin verin. Çünkü bir anlamda çok tutkulu olsa bile, amacı çok basit: Şimdi amansızca ezilmiş olmakla birlikte, bir zamanlar oldukça yaygın olan bir inancı, yani kolektif siyasal eylem yoluyla toplumu yeniden şekillendirerek -evet, kendi hayatımızı- değiştirebileceğimiz inancını canlandırmak! Tarih, bugün, daha hızlı ilerlemektedir. Ama umut beraberinde yoldaşı olan tehlikeyi de getirir. Halkın büyüyen hoşnutsuzluğuna hızla ilerici çözümler sunmalıyız. Yoksa puslu havayı seven kurtlar pusuda beklemektedir.“
Bu kitap, demokrasinin tek güvencesi olarak sunulan serbest piyasa ile insanlar arasındaki mümkün olan tek toplumsal ilişkiyi karın sağladığını vaaz eden egemen öğretiye karşı tutkulu bir tepkidir. Olanaklı bir alternatif üzerinde gerçek bir tartışma başlatmak ve bu arayış içinde kapitalist ufkun dışına yelken açmaya çalışmaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337170
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
372
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-02
Çeviren
Ali Çakıroğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat