New Orleans’tan Kosova’ya Bir Türk Kızının Anıları

%25
New Orleans'tan Kosova'ya,İdil Elveriş
Son yıllarda Türkiye eğitimli gençlerini tutmakta daha fazla zorlanıyor. Ekonomik krizin de etkisiyle giderek daha çok eğitimli genç yurtdışına, özellikle de ABD'ye gitmek istiyor. Gençler geleceklerini başka ülkelerde arıyorlarsa bu durumdan öncelikle onlar değil, elbette bu ülkeyi yönetenler, yani daha yaşlı kuşaklar sorumludur. Çünkü sonuçta bu da bir tür “gurbete çıkmak“ ve hiç de kolay bir şey değil kuşkusuz...
Çeşitli umutlarla yurtdışına, Amerika'ya, Avrupa'ya giden gençler nelerle karşılaşıyor, neler yaşıyor, neler görüyorlar?
İdil Elveriş 90'yı yolların sonunda yurtdışına giden gençlerden biri ve onun deneyimleinin aynı şeyi apmak isteyen gençler için yol gösterici olacağına kuşku yok.
Önce ABD'de New Orleans'a giderek deniz hukuku okuyan ve ardından New York'a geçerek bir süre orada çalışan İdil sonunda Amerika'ya daha fazla tahammül edemeyerek kendini Türkiye'ye daha yakın bir yerlere atmış. Ama attığı yer de pek sakin değil doğrusu; etnik çatışmalarla sarsılan Balkanlar, eski Yugoslavya'nın Kosova'sı İdil'in yeni mekanı olmuş. Arnavutlar'la Sırplar arasında hala çatışmaların sürdüğü, bombaların patlayıp insanların kaçırıldığı Kosova'daki Birleşmiş Milletler Misyonu'nda görev alan İdil'in önce Merkezi Seçim Komisyonu Üyesi, sonra Ulaştırma Bakanlığı'nın biricik Hukuk Müşaviri olarak çalıştığı sırada yaşadıkları sadece gençler için değil herkes için çarpıcı ve anlamlı gözlemleri, değerlendirmeleri içeriyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337545
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat