İngiltere'nin en önemli sanat tarihçilerinden ve Kraliçe'nin sanat danışmanı Anthony Blunt'un bir zamanlar Sovyet casusu olduğu ortaya çıktığında yer yerinden oynamıştı. Oxford, Cambridge gibi toplumun elit kesiminin okuduğu ve yetiştiği seçkin kurumlarda Sovyet casuslarının cirit atması sadece İngiltere için değil tüm Batı dünyası için dehşet verici bir şeydi. İngiliz istihbaratının başına geçmek üzere iken kendisinden kuşkulanılmaya başlanması üzerine Moskova'ya kaçan Kim Philby'nin yanı sıra Guy Burgess ve Donald Maclean'in de Sovyet casusu olduğu ortaya çıkarılmıştı ama bir dördüncünün daha bulunduğu biliniyordu. Nihayet yıllar sonra, bunun da Anthony Blunt olduğu kanıtlandığında “Sir“ unvanı verilmiş sanat tarihi profesörü artık kanserden ölmek üzere olan yaşlı bir adamdı. 1983'te öldüğünde anılarını bir kitapta topladığı anlaşıldı ama Kraliçeyi hayli zor durumda bırakacak olan bu kitap British Library'nin kasasına kilitlendi.
İrlanda asıllı ünlü yazar John Banville'in bu kitabı Blunt'un yaşamını temel alarak “Cambridge casuslarını“ anlatıyor. Çift kişilikli, gizli yaşamların irdelendiği olayların örgüsü içinde ilerlerken sadece son derece parlak ve zekice kaleme alınan bir romandan daha fazlasını bulacaksınız. Sadece bu yaşamların sırlarını çözmenin keyfini çıkarmakla yetinmeyecek, yirminci yüzyılın ortalarındaki İngiltere ve İngiliz entelijansiyasının yaşam tarzına ilişkin de çok renkli gözlemlerle, değerlendirmelerle ve eleştirilerle karşılaşacaksınız.
Marksist, Kralcı, akademisyen, sanat tarihçisi, casus, eşcinsel, iki çocuk babası, Kraliçenin sanat danışmanı Victor Maskell (Anthony Blunt) deşifre edilmesinin ardından kendisiyle ve bir dönemle hesaplaşırken yaşamının son demlerinde neden ihanete uğradığını anlamaya çalışıyor...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337460
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
398
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Çeviren
Gülçin Aldemir,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat