Doğanın Yarattığı Gibi: Kız Gibi Yetiştirilen Bir Erkeğin Olağandışı Yaşam Öyküsü

%25
Doğanın Yarattığı Gibi,John Colapınto
Doğanın ve yetiştirme koşullarının cinsiyet ve cinsel kimlik üzerindeki etkileri ve hangisinin belirleyici olduğu uzun zamandır tartışılmaktadır. 1960'lı yıllarda ABD'de yaşanmış bir olay konuyla ilgili çeşitli teorik görüşlerin sınanması ve yeni açılımlar getirilmesi açısından son derece ilginç ve aynı zamanda trajiktir. Erkek olarak doğan Bruce'un Brenda'ya dönüştürülmek istenmesi ve sonuçta 14 yılın ardından David olmakta karar kılınmasını anlatan bu gerçek yaşam öyküsü tıp dünyasında olduğu kadar sosyal bilimler alanında da hala tartışmalara, bilimsel tebliğlere konu olmaktadır.
1967'de doktorların ellerine yüzlerine bulaştırdıkları bir sünnet ameliyatından sonra penisini kaybeden bir bebeğin ailesi radikal bir tedaviyi kabul eder. John Hopkins Hastanesinde görev yapan cinsel kimlik ve cinsiyet değiştirme konusunda ünlü bir uzmanın tavsiyesiyle çocuk ameliyat edilerek bir kız gibi büyütülmeye başlanır. Başlangıçta tam bir başarı olarak ilan edilen bu deneyim çocuğun bir ikiz kardeşi olduğu için çok daha ilginç bir hal alır. Sağlıklı bir erkek çocuğu olarak büyütülen ikiz kardeşi tedavinin kontrolü için mükemmel bir olanak sunmaktadır.
Ne var ki, tedavi başından beri başarısız olmuştur. Aslında çocuk ona empoze edilmek istenen cinsiyete karşı mücadele etmiştir. 14 yaşına gelince, sonunda olanlardan haberdar edildiğinde yaşamını bir erkek olarak devam ettirmeye karar verir.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789758337361
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
245
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Çeviren
Zerrin Koltukçuoğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat