Elinizdeki kitap yukarıdaki sözleri ciddiye almış ve en yaygın yalanlar, söylenceler ve yanlış inançlarla uğraşmayı kendine iş edinmiştir. Hemen her ülkede insanlar sadece kendi tarihlerini değil kendilerininkiyle birlikte başkalarının tarihini de yanlış öğreniyorlar. Okulların yanı sıra gazetelerden televizyonlara kadar birçok kaymantan edinilen bilgilerimizin tamamı değilse bile büyük çoğunluğu yanlış, uydurma, çarpıtılmış veya düzmecedir.
Roma yanarken Neron zil takıp oynadı mı sanıyorsunuz? Büyük Katerina Rus muydu sanıyorsunuz? Kleopatra güzel miydi sanıyorsunuz?
Roma İmparatorluğu'nu yıkan barbarların uygarlığı paspas ettikleri yalanına kandınız. İngiliz özgürlüğünün Magna Carta'nın imzalanmasına kadar uzandığına ilişkin o köhnemiş fikri de yuttunuz. Ya da İngilizlerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin saldırılarına sakin ve cesur bir şekilde katlandığına inandırarak gırgır geçtiler sizinle...
Oysa olayların aslı bambaşkaydı; Neron oynamamıştı, Katerina Almandı, Kleopatra ise hayli çirkindi. Barbar kabilelerin çoğu Hıristiyan oldular, Magna Carta sadece İngiltere'nin soylularının eline yeni haklar tutuşturdu, Nazi saldırıları sırasında söylenip duran İngilizlerin çoğu ise aynı zamanda hırsızlık yapıyordu.
Yaa, işte böyle!
Daha fazlasını merak ediyorsanız, kitabın tümünü okuyacaksınız artık...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337552
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
236
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Çeviren
Can Polat,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat