“Tarihin kaybeden tarafında olanlar yiyecek ekmek bulabilmek umuduyla düşmanın bakış açısını kabul etmek zorunda kalırlarsa aslında açlığı ve köleliği kabul etmiş olurlar.“
Kuzey İrlandalı bir Katolik olan Ronan Bennett IRA ile ilişkisi nedeniyle 18 ile 23 yaşları arasında kalan 5 yılını çeşitli cezaevlerine girip çıkarak geçirmiş. Siyasal mücadelenin böylesine doğrudan bir öznesi olmanın kazandırdığı deneyim ve bakış açısının ürünlerin yansıtan Kongo Ateşi, politika ile sanatın ve sanatçının ilişkisini tartışırken tarihsel arka planda ise iki şeyi birden başarıyor; hem Kongo'nun Belçika'dan bağımsızlığını kazanma mücadelesini, Patrice Lumumba ve çevresinde meydana gelen olayları aktarıyor, hem de uzaktan uzağa İrlanda'da İngiltere'ye karşı yürütülen mücadeleye göndermelerde bulunuyor.
İrlandalı yazar James Gillespie komünist bir gazeteci olan İtalyan sevgilisi Ines'in ardından, bağımsızlığını kazanmasının hemen öncesinde, Kasım 1959'da Kongo'ya gelir. L'Unita muhabiri Ines, Patrice Lumumba ve Kongo Ulusal Hareketi ile yakın ilişki içindedir. Ines'le tekrar beraber olmak ve birlikte kendilerine ait bir yaşam kurmaktan başka bir şey düşünmeyen Gillespie olayların akışı içinde kendi kendisiyle hesaplaşmak zorunda kalırken aynı zamannda da kendisini Kongo'nun bağımsızlık mücadelesinin tam ortasında bulacaktır.
İngiltere'de Whitbread Roman Ödülü'ne aday gösterilen Kongo Ateşi, bir tarihsel roman olmasının yanı sıra bir aşk romanı ve Afrika'nın politik uyanışının ve başkaldırısının öyküsüdür.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337163
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
319
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Can Polat,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat